Szukasz czegoś?

Podatki w spółce z o. o. część 1

Autor:

Artykuł z nowego cyklu: Porady dobrego dobrego biura rachunkowego

We wcześniejszym artykule poruszona została tematyka związana z założeniem spółki przewagami jakie ma nad działalnością gospodarczą a także jej minusami. Dziś chciałby skupić się natomiast na podatkach. Generalnie na dwóch, a mianowicie:

  • podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)
  • podatku od towarów i usług (VAT)

Na temat podatków powiedziano już dużo i równie wiele można jeszcze powiedzieć. Temat ten jest tak rozległy i szeroki, że można o nim pisać w nieskończoność. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na pewne kwestie może nie najważniejsze, ale te o których osoba rozpoczynająca przygodę ze spółką powinna wiedzieć, że istnieją.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Generalnie sprawa z tym podatkiem jest prosta, bowiem spółka jako osoba prawna podlega pod ten podatek (mówimy oczywiście o opodatkowaniu dochodów spółki). Oczywiście jest słynny art. 16 ustawy, który mówi nam co nie może być kosztem uzyskania przychodu. Tak na marginesie to warto chociaż raz przebrnąć przez niego aby zobaczyć czego fiskus nie uważa za koszty uzyskania przychodu, tzn. te które pomniejszają przychód do opodatkowania. Lekturę tę polecam dla wytrwałych.

Podatek dochodowy płacony jest od przychodu pomniejszonego o koszty i przysługujące ulgi. Jego wysokość wynosi 19%. Tutaj mała uwaga w ciągu roku wpłacamy zaliczki na ten podatek, właściwe rozliczenie i właściwy podatek płacimy w deklaracji rocznej, którą należy najpóźniej złożyć do końca marca roku następnego po roku podatkowym.

Przy okazji nadmienię, że jeśli spółka została założona w drugiej połowie roku pierwszy rok podatkowy może być dłuższy niż 12 miesięcy, np. spółka została powołana 01 lipca 204 roku. Normalnie przy założeniu, że rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, końcem roku podatkowego byłby 31 grudnia 2014. Nie musi tak jednak być. Można skorzystać z zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przedłużyć ten pierwszy rok podatkowy do 31 grudnia 2015. Jest to jednak przywilej nie obowiązek i od nas zależy czy z niego skorzystamy czy też nie.

Słowo jeszcze na temat terminów rozliczeń. Podatek CIT rozliczamy do 20. dnia następnego miesiąca, tzn. za sierpień ostateczny termin rozliczenia i wpłaty podatku mija 20 września. I tak w każdym miesiącu. Można jednak nie rozliczać się z fiskusem co miesiąc tylko wybrać kwartalny sposób rozliczenia, jest on zarezerwowany dla tych spółek które rozpoczynają działalność lub są małymi podatnikami. Oczywiście wyboru terminu rozliczenia dokonujemy sami, tylko przy wyborze kwartalnym musimy o tym fakcie poinformować Urząd Skarbowy.

I na sam koniec jeszcze jedna informacja gwoli przypomnienia, za listopad nie ma już obowiązku wpłacania podwójnej zaliczki w grudniu tak jak to było kiedyś. Za listopad płacimy w grudniu, a za grudzień w styczniu w roku następnym.

W części drugiej tego artykułu, omówię kwestie związane z podatkiem VAT.

autor: Robert Madziński ( dezi.pl )

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


    Skomentuj na Facebooku:

    Dodaj komentarz

    Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

    Gdzie wysłać Ebooka?

    O Mnie

    Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

    Polub nas na Facebooku

    Najnowsze Wpisy

    Kilka przypomnień przed wyborami

      15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

    Archiwum