Szukasz czegoś?

Pracują w Polsce, ale firmy rejestrują w Wielkiej Brytanii – Korzyści.

Autor:

Finansowy raj dla przedsiębiorców – reportaż.

Pracują w Polsce, ale firmy rejestrują w Wielkiej Brytanii. Korzyści jest dużo, ale czy to legalne?
Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się przenieść swój biznes za granicę. Wszystko jest zgodne z przepisami. Posłuchaj fragmentu wywiadu jaki daliśmy Polskiemu Radiu Wrocław:

Na wyspach kwota wolna od podatku to prawie 50 tysięcy, a nie jak w Polsce 3 tysiące złotych. VAT-u nie trzeba płacić, gdy obroty firmy nie przekraczają 400 tysięcy złotych ( 78 tys GBP) – nad Wisłą to ponad 2 razy mniejsza kwota czyli 150 tys zł. Ile osób oficjalnie działa np. w Anglii a pracuje w Polsce? Tego nie wie żadne z ministerstw, ale szacunki mówią o nawet kilkuset tysiącach firm. Tendencję potwierdza szef Dolnośląskiej Izby Gospodarczej Zbigniew Sebastian, który bardzo obrazowo opisuje działanie polskich instytucji, z którymi boryka się każdy biznesmen. – Mnie przekonują przede wszystkim prawie 20-krotnie niższe opłaty na ZUS, który w Polsce i tak nie ma przyszłości – mówi wrocławski fotograf Sebastian Borowski:

Podobnie zrobił Mariusz Dąbrowski, przedsiębiorca z Wrocławia, właściciel  telewizji internetowej Tagen.tv:

Eksperci jednak ostrzegają, aby dokładnie czytać dokumenty. – Brytyjskie ubezpieczenie nie zapewnia wszystkich świadczeń w Polsce – mówi Iwona Kowalska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu:

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych warto dokładnie czytać dokumenty, bo podstawowe zagraniczne ubezpieczenie często gwarantuje nam leczenie tylko w nagłych sytuacjach, a nie obejmuje np. przewlekłych chorób. O szczegółowe sprawdzenie miejscowego i polskiego prawa apeluje również ministerstwo gospodarki.

Uwaga również na pośredników-oszustów, którzy obiecują wypłatę emerytury już za kilka lat, a nie po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Radio Wrocław: Czy wszędzie dobrze gdzie nas nie ma? Dolnośląscy przedsiębiorcy, szczególnie ci mali, co raz tęskniej spoglądają ku krajom wspólnoty gdzie prowadzenie działalności gospodarczej jest łatwiejsze i tańsze. Co raz więcej z nich przenosi więc firmy np. na Wyspy Brytyjskie. Tam płacą dużo mniejsze podatki, mniejsze są także składki na ubezpieczenie. – Nie ma się co dziwić – mówiła dziś w Kontrze Radia Wrocław publicystka Jolanta Piątek:

Katarzyna Kaczorowska, dziennikarka Gazety Wrocławskiej, twierdzi, że problemem nie są małe firmy, a polscy giganci. Podała przykład spółki LLP, która przeniosła się do Arabii Saudyjskiej.

Na przenoszących swoje biznesy czekają też jednak zagrożenia – np. ubezpieczenie nie gwarantuje nam pełnych świadczeń zdrowotnych na terenie Polski.

Materiał pochodzi od: Przemek Gałecki – Polskie Radio Wrocław

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


  Skomentuj na Facebooku:

  Dodaj komentarz

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  O Mnie

  Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze Wpisy

  Myślacy człowiek liczy się z tym, że „dobrze już było”.

  Jakby spojrzeć z pewnej perspektywy, to w tak krótkim czasie, tak wiele się zdarzyło że trudno ...

  Archiwum