Szukasz czegoś?

Zawieszenie prawa do emerytury

Autor:

Z dniem 1 stycznia 2011 roku weszła w życie regulacja przewidująca zawieszenie prawa do emerytury, przysługującej osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

Prawo to ulega zawieszeniu niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz od wieku osoby uprawnionej do emerytury. Regulacja ta dotyczy wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy zawartego przed uzyskaniem emerytury, a więc zarówno tych, którzy już przeszli na emeryturę przed 2011 rokiem, jak i tych, którzy prawo do emerytury uzyskają począwszy od 1 stycznia br. Różna natomiast jest data, od której  ZUS wstrzyma wypłatę emerytury. Zależy to właśnie od tego, czy świadczenie zostało uzyskane przed , czy po 1 stycznia 2011 r.

Regulacja ta ma także zastosowanie do emerytur przysługujących osobom, pozostającym w stosunku pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (z wyłączeniem osób wykonujących zatrudnienie w Australii, z którą umowa po stronie australijskiej obejmuje wyłącznie emerytury z tytułu zamieszkiwania w tym państwie).

Osoby, które nabywają prawo do emerytury po dniu 31 grudnia 2010 r. i kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy muszą się liczyć z tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie podejmie wypłaty emerytury.

Chodzi tu o osoby, które:

  • wniosek o emeryturę złożyły po dniu 31 grudnia 2010 r.,
  • wniosek o emeryturę złożyły jeszcze w 2010 r., ale warunki wymagane do przyznania emerytury (np. osiągnięcie wymaganego wieku ) spełnią po 31 grudnia 2010 r.

Emerytura nie będzie wypłacana do czasu rozwiązania stosunku pracy i zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty.

Natomiast osoby, które rozwiązały stosunek pracy, a nie powiadomiły o tym ZUS, powinny jak najszybciej przedłożyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy w oddziale Zakładu. Jest to niezmiernie ważne, gdyż brak tych dokumentów będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty emerytury od dnia 1 października 2011 r.

Czy ta regulacja będzie miała pozytywne skutki? A może zaszkodzi osobom starszym, których zakłady pracy będą się mogły pozbyć nie podpisując z nimi nowych umów, bądź zmieniając warunki zatrudniania?

Źródło: Na podstawie wypowiedzi Rzecznika ZUS opublikowanej na www.e-inspektorat.zus.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • Paweł

    Może coś na temat zawieszenia renty inwalidzkiej osobie pracującej w UK?

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

Będziemy mieć marksistowsko faszystowskie eldorado socjalne !

Rząd szykuje Polakom przebudowę systemu podatkowego a banki zdecydowały się na wprowadzenie ujem...

Archiwum