Szukasz czegoś?

Co grozi przedsiębiorcy za nieterminowe opłacanie składek ZUS?

Autor:
zus

Ulgowy i duży ZUS – kto płaci co?

Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat mają prawo do ulgowego ZUS. Z preferencyjnych stawek można korzystać przez 2 lata, licząc od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej pod warunkiem, że nie prowadzono działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Pozostali przedsiębiorcy muszą płacić tzw. duży ZUS, czyli wyższe stawki oraz dodatkową składkę na Fundusz Pracy.

Ubezpieczenie chorobowe, które zapewnia świadczenia finansowe podczas choroby i daje prawo do zasiłku macierzyńskiego, w obu przypadkach jest dobrowolne.

Zaległości

Indywidualni przedsiębiorcy muszą opłacać składki ZUS do 10 dnia każdego miesiąca. Oczywiście należy tu pamiętać, że dla ZUS liczy się data zaksięgowania przelewu na koncie płatnika, a nie polecenie przelewu.

Opóźnienie w opłaceniu składek wiąże się z karą finansową w postaci naliczenia odsetek, które obecnie wynoszą 14%. Ich naliczanie rozpoczyna się od następnego dnia przypadającego po dniu, w którym należało zapłacić składki i kończy w dniu wykonania zaległego przelewu. Kwotę odsetek wylicza się osobno dla ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przepisy mówią, iż odsetek nie trzeba płacić, jeśli ich wysokość jest niższa niż trzykrotność opłaty pobieranej za listową przesyłkę poleconą przez Pocztę Polską.

Jeśli nie wiesz jak wyliczyć kwotę odsetek za opóźnienie zapłaty składek, najlepiej skorzystać z kalkulatora na stronie internetowej ZUS.

Konsekwencje

Przedsiębiorcy, którzy opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe najbardziej odczują konsekwencje nieopłacenia składek ZUS w terminie. Dlaczego? Zgodnie z przepisami, brak terminowej zapłaty składki „chorobowej” oznacza wygaśnięcie ubezpieczenia od 1 dnia miesiąca, którego dotyczyła spóźniona składka. Jest to bardzo niekorzystne i uciążliwe, ponieważ aby uzyskać prawo do świadczeń na wypadek choroby, trzeba opłacać ubezpieczenie chorobowe przez minimum 180 dni (czyli pół roku).

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl, www.media.egospodarka.pl, www.e-podatnik.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

koszty kupię Kto pamieta lata 90 i „koszty kupię” ?

Kto pamięta lata 90 i „koszty kupię”… Masowe oszukiwanie na podatkach, dumę z tego kto na i...