Szukasz czegoś?

Kolejna podwyżka składek ZUS

Autor:
zus

Już po raz trzeci w tym roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki. Od początku 2012 ich miesięczne zobowiązania wobec ZUS wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10%!

W związku z podwyżką stopy procentowej składki wypadkowej, od maja przedsiębiorcy po raz kolejny w tym roku muszą zapłacić wyższe składki ZUS. Składka wypadkowa dla najmniejszych firm wzrasta z 35,33 zł do 40,83 zł. Natomiast w przypadku małych firm, które w związku z rozpoczęciem działalności płacą tzw. preferencyjny ZUS, składka wypadkowa rośnie z 7,52 zł do 8,69 zł.

I nie byłoby to aż tak bulwersujące, gdyby nie fakt, że nie minęła jeszcze połowa roku, a składki ZUS zostały zwiększone już 3 razy. Przy takiej częstotliwości powinniśmy się spodziewać jeszcze minimum 3-4 zmian na naszą niekorzyść.

W lutym prowadzący działalność gospodarczą płacili wyższe składki za styczeń – ta podwyżka wynikała ze wzrostu wskaźników, na podstawie których ustalana jest podstawa wymiaru składek na przedsiębiorców. A ponieważ wzrosła podstawa, wzrosły i składki, które stanowią określony procent podstawy. W sumie pierwsza podwyżka kosztowała przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność ponad 43 zł w skali miesiąca (firmy na preferencyjnym ZUS – ok. 21 zł więcej).

Marcowa podwyżka wynikała ze wzrostu składki rentowej w części opłacanej przez pracodawców. Wzrost składki rentowej z 6% do 8% podstawy wymiaru sprawił, że w przypadku przedsiębiorców opłacających tzw. zwykły ZUS minimalna składka rentowa wzrosła miesięcznie o 42,31 zł, natomiast w przypadku początkujących przedsiębiorców, opłacających preferencyjny ZUS – o 9 zł miesięcznie.

I w taki oto sposób, w porównaniu ze składkami za ubiegły rok przedsiębiorcy odprowadzający dobrowolną składkę chorobową zapłacą w maju do ZUS ponad 10% więcej! Opłata wzrosła bowiem z 890,14 zł do 981,26 zł.w przypadku przedsiębiorców opłacających zwykły ZUS, natomiast składki początkujących przedsiębiorców, na preferencyjnym ZUS, wzrosły z 366,63 zł do 398,11 zł.

Nic tylko czekać na kolejne „dobre” zmiany…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.taxcare.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wyborcza.biz.pl, www.forbes.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...