Szukasz czegoś?

Kolejna podwyżka składek ZUS

Autor:
zus

Już po raz trzeci w tym roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki. Od początku 2012 ich miesięczne zobowiązania wobec ZUS wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10%!

W związku z podwyżką stopy procentowej składki wypadkowej, od maja przedsiębiorcy po raz kolejny w tym roku muszą zapłacić wyższe składki ZUS. Składka wypadkowa dla najmniejszych firm wzrasta z 35,33 zł do 40,83 zł. Natomiast w przypadku małych firm, które w związku z rozpoczęciem działalności płacą tzw. preferencyjny ZUS, składka wypadkowa rośnie z 7,52 zł do 8,69 zł.

I nie byłoby to aż tak bulwersujące, gdyby nie fakt, że nie minęła jeszcze połowa roku, a składki ZUS zostały zwiększone już 3 razy. Przy takiej częstotliwości powinniśmy się spodziewać jeszcze minimum 3-4 zmian na naszą niekorzyść.

W lutym prowadzący działalność gospodarczą płacili wyższe składki za styczeń – ta podwyżka wynikała ze wzrostu wskaźników, na podstawie których ustalana jest podstawa wymiaru składek na przedsiębiorców. A ponieważ wzrosła podstawa, wzrosły i składki, które stanowią określony procent podstawy. W sumie pierwsza podwyżka kosztowała przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność ponad 43 zł w skali miesiąca (firmy na preferencyjnym ZUS – ok. 21 zł więcej).

Marcowa podwyżka wynikała ze wzrostu składki rentowej w części opłacanej przez pracodawców. Wzrost składki rentowej z 6% do 8% podstawy wymiaru sprawił, że w przypadku przedsiębiorców opłacających tzw. zwykły ZUS minimalna składka rentowa wzrosła miesięcznie o 42,31 zł, natomiast w przypadku początkujących przedsiębiorców, opłacających preferencyjny ZUS – o 9 zł miesięcznie.

I w taki oto sposób, w porównaniu ze składkami za ubiegły rok przedsiębiorcy odprowadzający dobrowolną składkę chorobową zapłacą w maju do ZUS ponad 10% więcej! Opłata wzrosła bowiem z 890,14 zł do 981,26 zł.w przypadku przedsiębiorców opłacających zwykły ZUS, natomiast składki początkujących przedsiębiorców, na preferencyjnym ZUS, wzrosły z 366,63 zł do 398,11 zł.

Nic tylko czekać na kolejne „dobre” zmiany…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.taxcare.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wyborcza.biz.pl, www.forbes.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

mniejszy CIT CIT znowu w dół – gdzie tkwi haczyk?

CIT znowu w dół – gdzie tkwi haczyk? Ogłoszenie „piątki Morawieckiego” obudziło nadzieje ...