Szukasz czegoś?

Zaświadczeniowy rekord

Autor:
5611562446_616898b795_o

ZUS chwali się, że skrócił procedurę z 7 dni do kilkunastu minut. Powód do dumy, czy przyznanie się do stworzenia błędnych i czasochłonnych procedur urzędniczych w przeszłości?

Dnia 29 kwietnia minął rok, od kiedy płatnicy składek mogą zgłaszać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydawanie zaświadczeń o niezaleganiu w płaceniu składek „od ręki” – bez zbędnych formalności. ZUS się chwali, że do tej pory wydał 340 tysięcy takich zaświadczeń, przy czym blisko 50 tysięcy tylko w marcu. Faktycznie jest to powód do dumy, jednak mnie zastanawia, czy ten przykład nie obrazuje bezsensowności i nadmiernej biurokratyzacji. Okazuje się bowiem, że wystarczy dobra wola urzędników, a skomplikowane i długotrwałe procedury można ominąć i zastąpić kilkanastoma minutami.

A kto może ubiegać się o załatwienie sprawy „od ręki”?

Z tej możliwości mogą korzystać wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych zaległości i błędów na koncie w ZUS. Nie może się też toczyć wobec nich żadne postępowanie  wyjaśniające. Jeżeli płatnik składek spełnia te warunki, zaświadczenie o niezaleganiu otrzymuje w ciągu ok. 15 minut od złożenia wniosku na sali obsługi klienta ZUS – podaje ZUS na swojej stronie. Jedynie w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia zachowany został dotychczasowy tryb wystawiania dokumentów. Istnieje także możliwość załatwienia formalności przez internet za pośrednictwem specjalnej platformy www.eup.zus.pl.

A po co nam to zaświadczenie?

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to dowód na to, że przedsiębiorcy działają sumiennie i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dokument ten często służy udowodnieniu bankowi, instytucji pośredniczącej w podziale środków UE lub kontrahentowi, że firma zarządzana jest w sposób prawidłowy.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www. e-inspektorat.zus.pl; www.wiadomoscidnia.com; www.biznes.etportal.net.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 09.14.06 Sklep internetowy jako dodatkowy etat – czy to się opłaca?

Jeszcze niedawno Polacy podchodzili z rezerwą do zakupów w sieci. Mimo że nadal gros rynku należ...