Szukasz czegoś?

Jak płacić mniejszy ZUS?

Autor:

Zastanawiasz się, czy jest jakiś sposób na ominięcie ZUS-u? Czy istnieje chociaż jedna możliwość, aby płacić go mniej, najlepiej jak najmniej? Cóż, pojawia się kilka możliwości. Poznaj kilka z nich.

Nikt go nie lubi

ZUS – jego nie lubi żaden przedsiębiorca. Musimy go płacić niezależnie od tego, ile wygenerowaliśmy dochodów. Często to on zniechęca do zakładania własnej działalności. Na szczęście władze podarowały nam cudowne rozwiązanie, jakim jest mały ZUS. Niestety tylko przez pierwsze dwa lata. Mimo to dla wielu początkujących biznesmenów jest on nadal za wysoki. Tak jednak wygląda polska specyfika, stalą stawkę trzeba płacić i już, niezależnie od tego, ile zarobiliśmy w danym miesiącu. Czy są jakieś państwa, gdzie sytuacja ta rysuje się w lepszych barwach? Tak, w krajach dojrzałej demokracji, gdzie człowiek jest ważniejszy niż paragraf.

NIC lepsze od ZUS-u

Zatem dla porównana w wielkiej w Wielkiej Brytanii każdy przedsiębiorca, jeśli zarobi mniej niż ok. 600 funtów miesięcznie (dane z 2014 roku), to na ubezpieczenie społecznie zapłaci… NIC. (Swoją drogą tak też dokładnie brzmi odpowiednik ZUS-u, jest to skrót od National Insurance Contribution). Jeśli jednak firma generuje dochody przekraczające tę kwotę, przedsiębiorca płaci już procentowo w zależności do progu, który przekroczy. Gdy nie zarabia on więcej niż ok. 3 200 funtów miesięcznie, płaci 12 proc na ubezpieczenie od tej kwoty, a więc ok. 380 funtów. Czy to dużo? Zastanówmy się.

Załóżmy, że nie mówimy o funtach, ale o złotówkach. Za ponad 3 000 złotych w Polsce można żyć, a 380 złotych to o 70 złotych mniej niż mały ZUS. Gdyby dodać do tego ludzkie podatki, szybko okaże się, że Wielka Brytania jest niezwykle przyjaznym przedsiębiorcy miejscem, ale dzisiaj nie o tym. Mieszkamy przecież w Polsce. Dowiedzmy się zatem, jak płacić niższy ZUS w naszym kraju.

By nie wyjść na szaro

Pierwsza opcja, aby nie płacić w ogóle ZUS-u ani nawet jakichkolwiek innych składek, nie wspominając już o podatkach, to rzecz jasna czarny rynek. Nikt o zdrowych zmysłach nie doradza tego wyjścia; abstrahując od morali, trzeba zdawać sobie sprawę, że szara strefa po prostu psuje rynek. Pozostawmy więc to niedorzeczne rozwiązanie (choć czasem zwyczajnie inaczej się nie da by przeżyć) i przejdźmy do kolejnego.

(Za)graniczne szanse

Rejestracja spółki za granicą to wyjście, z którego po wejściu do UE skorzystało już wielu. W samej Wielkiej Brytanii Polacy prowadzą 22 000 firm, czy wszystkie one należą do tych mieszkających na wyspach? Niekoniecznie. Jeśli jednak prowadzimy spółkę w Polsce, a rejestrujemy ją wyłącznie w Anglii, możemy liczyć się z faktem, że pewien urząd o nienajlepszej wśród przedsiębiorców opinii zapuka także i do naszych drzwi.

Zostać własnym szefem po raz jeszcze

Jest i kolejne rozwiązanie, a nazywa się ono: własna działalność. Skoro czytasz ten tekst, zapewne już taką prowadzisz, ale przeczytaj do końca, a zobaczysz, co mam na myśli. Otóż zakładając własną firmę przez pierwsze dwa lata płacimy preferencyjne składki, wraz z ZUS-em wynoszą obecnie niespełna 450 złotych. I tak przez dwa lata. Co potem? Płacimy już pełen ZUS, ale jest i na to wyjście. Wystarczy założyć nową firmę, na przykład na żonę, na siostrę, na brata. Po dwóch latach ponownie. I potem znowu. Zgodnie z prawem my sami dopiero po pięciu latach możemy po raz kolejny rozpocząć biznes, płacąc mały ZUS. Jest to jakieś wyjście?  Oczywiście, jednak trzeba sobie zdawać sprawę że np. historię bankową trzeba będzie tworzyć za każdym razem od nowa. Przejdźmy już do następnego rozwiązania, bo, moi drodzy, to nie koniec możliwości.

Na etacie u kogoś

Jeśli nie chcesz płacić wysokich składek, możesz zatrudnić się u kogoś innego na etacie. Wtedy to Twój pracodawca płaci za Ciebie ZUS, Ty więc w ramach swojej działalności już nie musisz. Dzięki temu oszczędzasz nawet 600 złotych miesięcznie. Żyć, nie umierać, a mówią, że na ZUS jesteśmy skazani. Nie rozpływajmy się jednak nad zaletami przedstawionych rozwiązań przedwcześnie, bo pojawia się jeszcze jedna opcja. Dodam, że moja ulubiona. Jaka?

Firma matka i jej oddział

Możemy zarejestrować spółkę na przykład we wspomnianej już Wielkiej Brytanii, ale i również założyć jej oddział w Polsce. To w każdym calu rozsądne i legalne rozwiązanie, dzięki czemu nie będziesz się obawiać oddechu ZUS-u ani US-u na swoich plecach. Odpowiednikiem spółki z o.o. na wyspach jest firma LTD. Założenie jej tam pozwala zaoszczędzić nawet do ponad 16 000 w skali roku, a nawet i więcej. Jak jednak to zrobić?

Wystarczy zostać reprezentantem polskiego oddziału firmy,(wszystkim zajmują się biura księgowe w PL i w UK zapraszam na stronę firmową.) dzięki czemu możemy korzystać z polskiej służby zdrowia. Plusem utworzenia oddziału w Polsce są również niższe koszty niż w przypadku nowej firmy, a pewien procent dochodów z centrali w Wielkiej Brytanii wpłynie bezpośrednio do Twojej kieszeni. Sugeruje się, by była to oczywiście kwota wolna od podatku, a na wyspach wynosi ona ok. 10 000 funtów! Więcej o zaletach tego rozwiązania przeczytasz tutaj.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


  Skomentuj na Facebooku:

  Feedback

  1
  • DOMINIKJEDRZEJCZAK.PL

   Też mam zamiar się przenieść. Strasznie dużo kasy leci w Polsce na „NIC” bo i tak emerytury nie dostanę, a do lekarza rzadko co chodzę, więc sam nie wiem za co płacę.

   Jak dla mnie to jakaś mafia, a jak firma zarabia za dużo to znowu US się czepia i trzeba bankrutować, nie rozumiem polskiego systemu dla firm.

   Może kiedyś będzie lepiej

  Dodaj komentarz

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  O Mnie

  Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze Wpisy

  Kilka przypomnień przed wyborami

    15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

  Archiwum