Szukasz czegoś?

W jaki sposób zaoszczędzić pieniądze w firmie?

Autor:

Koszty związane z prowadzeniem nawet małego biznesu często przerastają możliwości wielu polskich przedsiębiorców. Istnieją jednak sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy już na początku prowadzenia działalności, jak i w trakcie jej trwania. O podatkach  napiszę na końcu.

Lokal

Nie daj się ponieść emocjom. Zanim zdecydujesz się na wynajem lokalu, porównaj ceny. Spróbuj wynegocjować niższy czynsz, a nawet zwolnienie z czynszu w pierwszym miesiącu. W ten sposób zdobędziesz dodatkowe pieniądze, na przykład na wyposażenie biura.

Z drugiej strony zastanów się, czy Twoja działalność mogłaby funkcjonować bez biura. W przypadku sklepu jest to niemożliwe, ale wiele firm usługowych świetnie radzi sobie bez lokalu. Jednym z przykładów jest studio fotograficzne, którego właściciel ponosił ogromne koszty wynajmu. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się, że studio nie jest mu potrzebne, bo większość pracy wykonuje poza nim. Natomiast w razie potrzeby korzysta ze studia innej firmy, wynajmując je na kilka godzin za niewielką kwotę.

Telefon

Kolejnym niepotrzebnym wydatkiem może okazać się telefon stacjonarny. Wydaje się, że posiadanie takiego telefonu podniesie wiarygodność firmy. Niekoniecznie. Telefon komórkowy spełnia wszystkie potrzebne funkcje, a nawet jest bardziej uniwersalny. Obecnie też operatorzy telefonii komórkowej oferują pakiety dla firm po atrakcyjnej cenie. Ostatecznie można założyć internetowy telefon stacjonarny oraz fax.

Regularne zakupy

Nieodłączną częścią posiadania biura, jak również regularnym wydatkiem są artykuły biurowe – długopisy, ołówki, notesy, papier do drukarki, czy też worki na śmieci. Takie artykuły należy kupować na fakturę, aby później wliczyć je w koszty. Poza tym, porównuj ceny – być może znajdziesz tańsze odpowiedniki. Zwykle w hurtowniach ceny są niższe – jednorazowo kwota wydaje się niewielka, lecz długofalowo taka oszczędność się opłaci.

Sprzęt

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pomimo zysków ciągle nie widzisz pieniędzy, przyjrzyj się swoim rachunkom za energię i wodę. Aby zmniejszyć opłaty zainstaluj energooszczędne żarówki lub LED-y oraz perlatory, dzięki którym zaoszczędzisz wodę. Najprostsza rada – wyłączaj światło i sprzęty, których nie używasz. Możesz również zamontować lampy działające na ruch.

Jeśli wymieniasz sprzęt elektroniczny lub kupujesz nowy, rozważ kupno sprzętu recertyfikowanego. Są to zwykle urządzenia, które długo leżały w magazynie i nie zostały sprzedane.

Pracownicy

Potrzebujesz więcej rąk do pomocy, lecz nie stać Cię na zatrudnienie kolejnego pracownika? Przyjmij stażystę, który zdobędzie praktykę, a Ty pomoc w obowiązkach. Dobrą wiadomością dla obu stron jest możliwość skorzystania z programu stażowego w Urzędzie Pracy. Stażysta otrzymuje wynagrodzenie pochodzące z UP, a Ty zyskujesz pracownika na cztery do dziewięciu miesięcy. Warunkiem jest prowadzenie firmy co najmniej od sześciu miesięcy.

Co więcej, szukaj elastycznych pracowników, którzy posiadają doświadczenie na kilku stanowiskach i dysponują dodatkowymi umiejętnościami, które mogą się przydać w przyszłości.

Podatki

Prawo podatkowe w Polsce nie sprzyja powstawaniu nowych firm. ZUS zabiera znaczną część uczciwie zarobionych przez przedsiębiorców pieniędzy. Dlatego niektórzy się zniechęcają i rezygnują ze swoich marzeń, zaś ci bardziej wytrwali szukają korzystnych rozwiązań. Do takich należy rejestracja i rozliczanie podatków za granicą. Zakładając firmę w Wielkiej Brytanii możesz zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych w skali roku. Jest to legalny sposób na uniknięcie płacenia wysokich składek ZUS w Polsce, z którego korzystają duże jak również mniejsze firmy. O możliwościach dowiesz się na tej stronie.

Jako dobry przedsiębiorca nie powinieneś oszczędzać kosztem jakości oferowanych produktów lub usług. Wystarczy dogłębnie przeanalizować swoją sytuację, dobrze planować budżet i być otwartym na zmiany.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum