Szukasz czegoś?

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania, nawiązując współpracę z zagraniczną firmą?

Autor:
Certyfikat HM Revenue

Z  cyklu: Porady dobrego biura rachunkowego

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że dwie firmy rozpoczynają ze sobą współpracę. Jedna z nich ma siedzibę w Polsce, druga w innym kraju, powiedzmy, że w Wielkiej Brytanii. Teoretycznie obaj kontrahenci mogą zapłacić podatek od tej transakcji, jednakże można tego uniknąć, jeśli spełnia się określone kryteria…
Konwencja po stronie podatnika…
Polska z wieloma państwami ma umowę pozwalającą uniknąć osobom zarówno prawnym, jak i fizycznym podwójnego opodatkowania. Także z tymi spoza Unii Europejskiej, m.in. Urugwajem, Jordanią, Kanadą itd. W 2006 roku tego typu konwencję nasze państwo podpisało ze wspomnianą Wielką Brytanią.
Zgodnie z nią można ominąć podwójne opodatkowanie, jeśli firma, u której zamówiono usługi,  nie tylko osiąga zyski majątkowe w jednym państwie, ale przede wszystkim ma w nim siedzibę. Dodajmy, że nie może posiadać również oddziału w kraju kontrahenta. Wszystko więc to, co wykonuje dla niego w ramach współpracy, musi robić w ramach granic swojego państwa. Dzięki konwencji zatem firma z Polski nie zapłaci podatku u źródła (czyli podatku w Polsce np. od usługi wykonanej przez firmę angielską dla firmy z Polski.) Jednakże naszemu fiskusowi może to nie wystarczyć…
… Ale fiskus niekoniecznie
Niestety Urząd Skarbowy może zażądać od polskiego kontrahenta, który skorzystał z usług brytyjskiej firmy, zapłacenia podatku CIT. Dlaczego? Ponieważ to stąd trafiło do niego wynagrodzenie, a więc to w Polsce firma brytyjska mogła osiągnąć dochód, czyli polska firma teoretycznie powinna zapłacić od tego wspomniany podatek u źródła.
Aczkolwiek, jak podkreślają eksperci, podatek ten polski kontrahent może zapłacić wyłącznie wtedy, gdy zagraniczna firma ma siedzibę w Polsce i wykonuje usługi na jej terenie. Jeśli zaś kontrahent jest rezydentem obcego kraju, można uniknąć podwójnego opodatkowania, co gwarantują nam wspomniane podpisane międzynarodowe konwencje. Należy o tym pamiętać! Sądy w takich sytuacjach najczęściej przyznają rację podatnikom, nie fiskusowi.
Odpowiedzią jest certyfikat rezydencji podatkowej
Nawiązując współpracę z zagraniczną firmą, należy zabezpieczyć się odpowiednim dokumentem, który w celach dowodowych przedłożymy Urzędowi Skarbowemu. Jest nim certyfikat rezydencji wystawiany przez właściwy organ podatkowy, który stwierdza, że nasz kontrahent w jednym kraju ma siedzibę i tam płaci podatki. Warto już na początku współpracy postarać się o taki certyfikat od kontrahenta, aby uniknąć pobrania podatku u źródła. Powinien on spełniać kilka kryteriów:
– dokładne dane podatnika wraz z miejscem rezydencji, adresem, NIPem, pozwalające na jego identyfikację,
– posiadać datę wystawienia (nie późniejszą niż w dniu dokonania wpłaty!),
– musi on być oryginałem lub kopią poświadczoną notarialnie.
Wzór certyfikatu wydawanego przez brytyjski organ podatkowy można obejrzeć tutaj.

Przeczytaj również artykuł: Kupno usługi od firmy z UE która nie jest Vat-owcem

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...