Szukasz czegoś?

Podatek od niezrealizowanych zysków Exit Tax.

Autor:

Rząd podjął decyzję w sprawie podatku od wyprowadzki z Polski. Przeniesienie majątku prywatnego czy firmowego będzie opodatkowane. Nowelizacja tej ustawy zakłada wprowadzenie opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax).

Exit tax jest wymogiem dyrektywy unijnej 2016/1164, która nakazuje wprowadzenie różnych rozwiązań mających zapobiegać unikaniu płacenia podatków i od wielu lat funkcjonuje w wielu krajach do tego w bardzo rygorystycznej formie.

„Wprowadzenie tej formy opodatkowania ma na celu przede wszystkim ochronę suwerenności podatkowej państw. W dobie postępującej globalizacji rynków międzynarodowych, firmy i osoby prywatne dysponują bowiem szerokimi możliwościami zmiany zarówno rezydencji podatkowej, jak i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, w celu wyboru otoczenia regulacyjnego optymalnego dla swoich potrzeb ekonomicznych” – czytamy.

Exit tax dotyczyć będzie firm, które generują bardzo duże dochody i w pewnym momencie postanawiają przenieść się do kraju, w którym fiskus łagodniej traktuje podatników. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy będą zmuszeni w takiej sytuacji zapłacić podatek chcąc zmienić rezydenturę podatkową.

Podatek ten będzie dotyczył zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych.

Osoby fizyczne będą objęte podatkiem od niezrealizowanych zysków tylko wtedy, kiedy wartość przenoszonych aktywów przekroczy kwotę 4 milionów złotych. Ustalone zostały dwie stawki exit taksu: 3% i 19%.

Dla osób prawnych obowiązywać będzie tylko jedna stawka w wysokości 19%.

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że podatek będzie od razu wymagalny. Będzie go można także zapłacić w ratach, jednak zapłata nie może trwać dłużej niż 5 lat. Jeżeli ktoś wybierze taką formę zapłaty, to będzie musiał się zwrócić z odpowiednim wnioskiem do fiskusa. Jednak w tym zakresie polski exit tax może mieć pewne niezgodności z obowiązującymi przepisami UE.

Podatek exit tax będzie możliwy do odzyskania przez osoby fizyczne i prawne, jeśli w ciągu pięciu lat powrócą do Polski wraz ze swoimi aktywami.

Zaproponowane rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach – informuje CIR.

 

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum