Szukasz czegoś?

Dlaczego przedsiębiorcy przenoszą firmy do Anglii?

Autor:

Proces przenoszenia firm na wyspy brytyjskie trwa już od wielu lat. Co dokładnie skłania coraz większą liczbę polskich przedsiębiorców do emigracji biznesowej?

Polski przedsiębiorca z działalnością gospodarczą zarejestrowaną na terenie kraju co miesiąc odprowadza składki do ZUSu. W bieżącym roku wyniesie to minimalnie 1100 złotych. Spółka ltd., czyli Spółka Limited, takich opłat nie ponosi. Z pomocą dobrego biura rachunkowego zakładanie spółek w Anglii jest prostym i wygodnym procesem.

Korzyści finansowe nie są jednak jedynym czynnikiem wpływającym na tę migrację. Anglia uchodzi za kraj sprzyjający przedsiębiorcom, tworzący dobre warunki dla rozwoju firm, co pozwala im się rozwijać. W Polsce przedsiębiorcy otoczeni są zawiłymi i niejasnymi przepisami i czują się traktowani przez rodzime urzędy jak przestępcy. W ostatnich latach powstało wiele artykułów i programów dokumentalnych opisujących przypadki przedsiębiorców, których życie zostało zrujnowane, a ich przedsiębiorstwa doprowadzone do upadku przez błędy urzędników kontroli skarbowych. Nawet po wycofaniu zarzutów wielu z nich do dziś walczy o odszkodowanie. Sprawy te często toczą się latami. Przedsiębiorcy wyprowadzający firmę za granicę często mówią, że nawet gdyby przeniesienie firmy na wyspy nie przynosiło by takiej optymalizacji kosztów jaką im daje, to i tak zdecydowali by się na ten krok ze względu na sposób w jaki traktowani są w kraju i za granicą. Urzędy w Anglii wychodzą z założenia by pozwolić przedsiębiorcom się rozwijać i nie przeszkadzać im w tym. Natomiast kontrole skarbowe w zwykłych polskich przedsiębiorstwach są często niezwykle stresującym i przykrym okresem dla właścicieli firm.

Kolejną motywacją jest niższy podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie w Polsce kwota zwolniona od podatku wynosi 3091 zł. Jak zwykle trwają rozmowy i batalie by zwiększyć ją na najbliższym czasie, jednak w Anglii ta kwota wynosi dziś 10600 funtów (ponad 60,000 złotych*). Jak widać jest to różnica ponad siedemnaście razy większa niż w Polsce. Dyrektor spółki LTD może w ramach tego limitu wypłacić swoją własną pensję. Jeżeli „zmieści się” w sześdziesięciu tysiącach złotych nie zapłaci od tej kwoty podatku. Dodatkowo, wrzuci sobie wypłatę wynagrodzenia w koszta firmy. Podatek dochodowy płaci się w Polsce od początku działalności co miesiąc. W Wielkiej Brytanii pierwszy raz podatek ten płaci się do 9 miesięcy od zakończenia pierwszego roku podatkowego.

Nie bez znaczenia pozostaje próg rejestracji na VAT. Przedsiębiorca, który na terenie kraju przekroczy 150 tys. złotych przychodu w skali roku „wpadnie w VAT” jak to się potocznie mówi. Jak już na tym etapie możecie się domyślić granica takiej kwoty na terenie Anglii wynosi prawia 470 tys. złotych*.  Krótko mówiąc Polscy przedsiębiorcy mają zwyczajnie możliwość oszczędności czasu, pieniędzy i nerwów. Wybór taki wydaje się dlatego po bliższym przestudiowaniu dość prosty.

* kurs GBP liczony po 5,8 PLN

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
  • Czytelnik

    Przecież od otrzymanej wypłaty ze spółki, nawet jeśli nie przekroczy podanych 60-ciu tysięcy złotych, trzeba zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, jeśli mieszkasz w Polsce.

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...