Szukasz czegoś?

Kto pamieta lata 90 i „koszty kupię” ?

Autor:

Kto pamięta lata 90 i „koszty kupię”… Masowe oszukiwanie na podatkach, dumę z tego kto na ile przekręcił fiskusa, filozofie „oni kradną – my kradniemy, oni oszukują – my oszukujemy”. Niektórzy mogą być zszokowani postawą i demoralizacją tamtych czasów, ale należy rozumieć je w ten sposób: że bierze się ona z komunizmu i działań państwa polskiego z jego durnym systemem podatkowym.

Jakkolwiek nie znoszę komunistów, to zgodzę się, ze  Leszkowi Millerowi należy się pochwała, a  najlepiej pochwała z wpisaniem do akt za wprowadzenie w 2004 roku podatku proporcjonalnego od działalności gospodarczej. Wówczas to przytłaczająca większość przedsiębiorców zaczęła uczciwie rozliczać się z państwem. To ta ustawa spowodowała radykalna zmianę nastrojów i postępowania ludzi w stosunku do państwa. Skończyło się „koszty kupię” i chwalenie się na ile to oszukało się urząd skarbowy i dobre rady przy piwku kumpla z biznesu.  W tamtym czasie przychody państwa po wprowadzeniu ustawy wzrosły: z 21,5 mld w 2004 roku do 28,1 mld w 2006 roku.

Można powiedzieć, że pomiędzy przedsiębiorcami sektora MSP i państwem powstał pewnego rodzaju konsensus podatkowy oparty na zasadzie wygrana-wygrana a nie kto ma rację ( czyt. władzę) a kto sprytniejszy. Konsensus się mocno ugruntował i stał się jednym z elementów naszej obyczajowości wg zasady: akceptujemy zmianę i uczciwie płacimy

Niestety, totalnie nierozumną decyzją rząd chce ten konsensus zerwać poprzez wprowadzenie II progu podatkowego dla działalności gospodarczej pod jakąś kłamliwą nazwą i żenującym powodem, od którego jak to mówią nóż się w kieszeni otwiera. I bynajmniej nie chodzi o te 4% extra od dochodu powyżej 1 miliona złotych. Szanowni Państwo ja nie spotkałem nigdy nikogo kogo by te 4% bardzo bolało. Uwiera co innego – zburzenie konsensusu, który tyle dobrego zrobił i na którym Polska bardzo zarobiła bo dzisiaj jest to 4% jutro będzie 8%, dzisiaj jest to 1 milion złotych, jutro będzie pół miliona, a po jutrze 150 tysięcy, mówiąc krótko – licytacja została otwarta.

Jeśli tak się stanie, a to jest prawdopodobne, skoro chcą wypuścić dżina – wrócą lata 90 a za tym również i moralność publiczna z tego okresu. Wprowadzając II próg – rząd cofnie nas do moralności podatkowej z lat 90. Szkoda.

Idąc tym tokiem myślenia chciałbym dać pod rozwagę – że mogą wrócić przychody z tego podatku jaki był w tym czasie.

Oczywiście podatek od działalności gospodarczej jest „podatkiem dochodowym”, czyli najgłupszym z możliwych, który bardzo łatwo obejść, co naród polski dobitnie w latach 90 udowodnił.

Bardzo mi się spodobało co przeczytałem na WEI (Warsaw Enterprise Institute), że 4% podatek z II progu podatkowego będzie naprawdę płacił kto zechce, bo jest 100 sposobów, żeby go nie zapłacić, a temu co w Ministerstwie Finansów wyliczył te 1,5 mld przychodów, to radzę, żeby albo odkochał się od Excela, albo przestał pić w pracy.

Organizacje charytatywne będą też jeszcze jedną ofiarą tego podatku. Dlaczego? – to proste! Większość darczyńców uzna, że już „dała” na cele charytatywne – niezależnie od faktów. Filantropia, rosnąca mocno w ostatnich latach – równie mocno będzie się zwijać.

 

źródło: Warsaw Enterprise Institute

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum