Szukasz czegoś?

Jakie zmiany zaszły w prowadzeniu jednoosobowych działalności gospodarczych w 2018?

Autor:

Rok 2018 przynosi zmiany dla mikrofirm i tych, którzy dopiero myślą o ich założeniu. Od stycznia jednoosobowe działalności gospodarcze muszą wysyłać JPK do fiskusa, zaś w marcu nadeszła mała rewolucja w postaci Konstytucji Biznesu…

Osławiony JPK
Jednolity Plik Kontrolny od 2 lat wysyłają duże przedsiębiorstwa, do roku średnie, a od obecnego nawet mikrofirmy. Tak, padło i na samozatrudnionych, wszak rządzący sukcesywnie uszczelniają VAT.
Od stycznia co miesiąc drogą elektroniczną musi trafić do fiskusa ewidencja zakupów i sprzedaży. Dzięki temu łatwiej będzie urzędnikom typować osoby, które nie płacą uczciwie podatków. Dla mikroprzedsiębiorców plus jest taki, że przygotowanie JPK będzie swego rodzaju audytem ksiąg – dowiedzą się z niego, czy wszystko wygląda tak, jak powinno.

Ulga na start
2018 zaczął się od JPK, ale na tym nie koniec zmian. Od 31 marca osoby zakładające firmę będą zwolnione z obowiązku płacenia ZUSu przez pierwsze pół roku. Po upływie tego czasu „wskakują” na tzw. mały ZUS przez najbliższe 2 lata. Oczywiście muszą się zgłosić do ZUSu w tej sprawie samodzielnie.
To, że mikrofirmy nie płacą już na początku swojej działalności ZUSu, wcale nie znaczy, że otrzymały ubezpieczenie od państwa gratis. Co to, to nie. Bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy ma darmowe ubezpieczenie, nowy mikroprzedsiębiorca nie. Oznacza to, że gdy trafi do szpitala, pokrywa koszty swojego pobytu, a co z lekarzem pierwszego kontaktu? Trzeba będzie iść prywatnie. Albo ubezpieczyć się w NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ kosztuje raptem około 100 złotych mniej niż mały ZUS… To taka mała pułapka na start, o której warto wiedzieć!

Miłe niespodzianki
Od marca samozatrudnieni mogą zawiesić swoją działalność na czas nieokreślony. Wcześniej istniał limit: 24 miesiące. Teraz już go nie ma. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość poinformowania o udzielonym pełnomocnictwie drogą online w CEIDG. Nie trzeba go już udzielać na piśmie. Przestaje również istnieć numer REGON oraz zgody i licencje na prowadzenie działalności.

Działalność nierejestrowa
Dla tych, którzy nie chcą zakładać firmy i nie prowadzili jej przez ostatnie 5 lat, pojawia się możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej. Haczyk? O ile ich dochody z tego tytułu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia w kraju. Jeśli przekroczą, automatycznie staną się mikroprzedsiębiorstwem. Nie płacą więc ZUSu, ale nadal są obowiązani płacić podatki na zasadach ogólnych… Czy więc ten pomysł sprawi, że niektórzy wyjdą z szarej strefy tak, jak by chcieli rządzący?
*
Konstytucja Biznesu przyniosła zmiany. O to, czy jest ona rzeczywiście tym, czego naprawdę chcieli przedsiębiorcy, można się spierać. Niewątpliwie jednak wiele zmian wygląda obiecująco!

 

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum