Szukasz czegoś?

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika – korzyść dla przedsiębiorcy?

Autor:

Zatrudniając Osobę Niepełnosprawną (ON), zarejestrowaną jako bezrobotną przez okres 36 miesięcy, pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów od PFRON wyposażenia stanowiska pracy takiego pracownika. Kwota ta może sięgać nawet 15 x Przeciętnego wynagrodzenia. Poznaj wszystkie korzyści wynikające z zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.


W Polsce 12,2 % ludności boryka się z jakąś formą niepełnosprawności. Daje to liczbę około 4,7 miliona osób na teranie naszego kraju, dla których sytuacja na rynku pracy wygląda mniej korzystnie niż dla tak zwanych osób sprawnych. Od blisko 5 lat zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce oscyluje w granicach 22%. Należy zauważyć, że osoba niepełnosprawna, a osoba niezdolna do pracy to zupełnie różne terminy i nie powinny być ze sobą mylone. Bardzo często dana forma niepełnosprawności nie wpływa na wykonywaną przez jakość wykonywanej przez pracownika pracy, gdyż powierzone mu obowiązki nie pokrywają się z ograniczaniami jego niepełnosprawności.

Optymalizacja kosztów
Jednym z głównych czynników składających się na kiepską sytuację na rynku dla tak zwanych ON (osób niepełnosprawnych), okazuje się być brak znajomości korzyści jakie wynikają z zatrudnienia ON. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) to instytucja która przeznacza środki finansowe na rehabilitację zawodową i społeczną oraz zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Każda firma zatrudniająca powyżej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, która nie zatrudniania 6% pracowników niepełnosprawnych, musi wpłacać comiesięczną opłatę do PFRON. Dla firmy zatrudniającej 100 pracowników, kwota miesięcznych opłat na PFRON wynosi około 9 100 złotych co daje blisko 110 000 złotych w ciągu roku.

Pierwszą z korzyści dla przedsiębiorcy zatrudniającego wymaganą liczbę ON w swojej firmie, okazuje się być możliwość zwolnienia z opłat na PFRON. Takie rozwiązanie zwane często optymalizacją wpłat na PFRON tworzy miejsca pracy dla najbardziej potrzebujących i pozwala firmom na uniknięcie nierzadko sporych wydatków. Z tą formą korzyści przynajmniej część przedsiębiorców zdążyła się zapoznać, ale okazuje się że to nie jedyna opłacalna strona takiego przedsięwzięcia.

PFRON może również udzielić dofinansowania do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika. Jeżeli konieczne okaże się zatrudnienie osoby pomagającej ON w wykonywaniu pracy, pracodawca może również ubiegać się do PFRON o refundację wynagrodzenia dla pracownika pomocniczego.

Przeprowadzone w 2015 badania wykazały, że problem z podnoszeniem kwalifikacji pracowniczych stanowi główny problem w znalezieniu pracy, zarówno wg. osób niepełnosprawnych jak i przedsiębiorców. Dlatego zdecydowano również, że pracodawca organizujący szkolenie dla ON również może otrzymać do 80% zwrotu kosztów organizacji szkolenia.

Jak widać optymalizacja kosztów w tym zakresie może okazać się warta przemyślenia. Tym bardziej, że osoby niepełnosprawne to bardzo często osoby ciężko pracujące i sumienne, które traktują pracę również terapeutycznie. Decydując się na ten ruch przedsiębiorca może zyskać dobrych pracowników, zoptymalizować koszta i zyskać wizerunek firmowy. By poznać więcej możliwości i pomysłów na optymalizację kosztów w twojej firmie, skontaktuj się z nami.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum