Szukasz czegoś?

Polskie firmy masowo przenoszą działalność gospodarczą na Wyspy Brytyjskie

Autor:

Przedsiębiorcy coraz częściej narzekają na zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności.

Ostatnio można zaobserwować wiele podatkowych migracji, których celem nie są już kraje określane przez OECD jako raje podatkowe. Przedsiębiorcy ze swoimi podatkami uciekają do innych krajów UE. Najwięcej polskich firm rejestruje się w Wielkiej Brytanii, gdzie odprowadzają podatki i składki ZUS, mimo że działalność faktycznie wykonywana jest dalej na terytorium Polski. Przeniesienie biznesu z Polski kosztuje niewiele, a na podatkach można zaoszczędzić nawet 7% dochodu! W Wielkiej Brytanii podatki zjadają 35,9% dochodu, w Polsce aż 42,5%.

Firma zarejestrowana na Wyspach może działać w Polsce bez żadnych przeszkód jako zakład mający centralę w innym kraju. Jest tylko jeden haczyk, gdy spółka tylko formalnie ma siedzibę w innej jurysdykcji podatkowej, a faktycznie prowadzi działalność w Polsce, nasz fiskus może uznać, że jej dochody powinny być opodatkowane w Polsce. Dlatego należy otworzyć oddział w Polsce np. w postaci Sp. z o.o.  Wtedy tak naprawdę jedyną działalność zarobkową wykonuje tylko oddział w kraju, gdzie również znajduje się ośrodek życia przedsiębiorcy.

Co ważne – rejestrowanie firmy w dowolnym kraju UE i prowadzenie działalności na terenie UE jest całkowicie legalne. Mało tego, przedsiębiorcy działający w tym samym kraju muszą być traktowani tak samo.

Wielka Brytania należy do światowych potęg gospodarczych, zajmuje pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Tam politycy rozumieją, że dobrobyt i potęgę gospodarczą tworzą głównie małe i średnie firmy.

System brytyjskiego prawa podatkowego ma ważną zaletę: jest łatwy i przejrzysty.

Korzyści finansowe z decyzji przeniesienia działalności do WB:

 • Kwota wolna od podatku wynosi 9440 funtów, czyli w przeliczeniu ponad 40 tys. zł. W Polsce kwota dochodu wolnego od podatku to 3091 zł.
 • W Wielkiej Brytanii wyższe są również progi, przy których zastosowanie mają wyższe stawki podatku.
 • Obowiązek rejestracji i rozliczeń VAT dopiero dla obrotów powyżej 78 000 funtów czyli dla 395 000 zł rocznie!
 • Możliwość wypłaty dywidendy, która do 32 010 funtów (160050 zł) nie jest opodatkowana.

Inne korzyści:

 • Oszczędność czasu – rozliczenia podatkowe robione są raz do roku.

Jak poradzić sobie z przeniesieniem działalności gospodarczej do wielkiej Brytanii?

Dezi.pl pomaga polskim przedsiębiorcom zarejestrować się w brytyjskich urzędach: przygotowujemy i dostarczamy urzędnikom niezbędne do tego dokumenty, a nawet reprezentuje klientów podczas ewentualnej kontroli. Dzięki temu polski przedsiębiorca nie musi nawet jechać na Wyspy, by wypełnić dokumenty, ani znać angielskiego.

przeczytaj również powiązane tematy:

 

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

4
 • innie

  “Dlatego należy otworzyć oddział w Polsce np. w postaci Sp. z o.o. Wtedy tak naprawdę jedyną działalność zarobkową wykonuje tylko oddział w kraju, gdzie również znajduje się ośrodek życia przedsiębiorcy.”

  Nie rozumiem tego co Pan tu napisał, mógłby Pan jaśniej?

  • Paweł Kurnik

   Celna uwaga. Chodzi ogólnie o to że mając jednoosobową działalność gospodarczą ( to określa gdzie mamy ośrodek życia) płacimy pełny ZUS niezależnie czy mamy umowę o pracę za granicą (np. we własnej sp Ltd w UK). Mając jednak sp zoo i nadal jurysdykcję w PL możemy wcale nie płacić ZUS, lub tylko np od 1/10 ej etatu.

   • Sebastian

    W polsce mając sp z o.o. też nie musze płacić ZUS, tylko koszty opodatkowania są większe i prawo jest skomplikowane i opresyjne.

 • Bogdan

  No tak ale przecież nie tedy droga,to mi przypomina uciekające szczury z tonącego okrętu ,przecież Polska to nie okręt,tylko nasza ojczyzna,ja proponuje wypędzić te szczury które próbują nas wypędzić na obczyznę.Należy budzi świadomość społeczną,szczególnie młodych.Pranie mózgów poprzez media to nie jest rzecz nieodwracalna,młodym łatwo pokazać co chce zrobić z nimi ZUS i tym należałoby się zając bo inaczej będziemy musieli oddać to państwo w ajencje komuś mądrzejszemu.Kiedyś słyszałem takie stwierdzenie ze w czasie drugiej wojny wymordowano biednych żydów i polska inteligencje to wydaje się sprawdzać przez te ostatnie dziesięciolecia,pokażmy ze od tamtego czasu wiele się zmieniło.Polaku nie uciekaj za granice,żyj tu i walcz ,to Twoja ojczyzna rozwal ZUS i odbuduj zniszczony przemysł nawet jak się to innym nie będzie podobać chyba ze chcesz żeby twoje dzieci i wnuki tez wyprowadzały Polskie pieniądze za granice w niepewne źródła,mam nadzieje ze tyle inteligencji ma Polski naród żeby to zrozumieć.Tylko nie idźcie do wyborów i nie wybierzcie PISu do rządzenia .Zajmijcie się Polska jak Polacy a będziecie żyli jak europejczycy.Unia nie może nam dyktować czy nasza stocznia może funkcjonować,nasza stocznia to nasza sprawa.Wierzcie mi,wcześniej czy później odpowiedzialni za te decyzje staną prze trybunałem stanu prawdziwej wolnej Polski

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum