Szukasz czegoś?

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w firmie

Autor:

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w firmie

Zatrudnienie pracownika jest inwestycją dla każdego przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorcy, jak i kosztami, ale w efekcie przenosi jego firmie wymierne korzyści. Koszt zatrudnienia pracownika w firmie nie jest po prostu równy wysokości miesięcznego jego wynagrodzenia. W zależności od rodzaju umowy, na jaką zatrudniony jest pracownik w firmie koszta zawiązane z jego zatrudnieniem, mogą być różne. Koszt zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę będzie inny, niż kiedy zatrudnimy go na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika w Polsce?

  • Umowa o dzieło

W tej formie zatrudnienia pracodawca nie odprowadza żadnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym jedynym kosztem związanym z zatrudnieniem jest wynagrodzenie brutto. Czasem zdarza się, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zawiera ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę o dzieło. W tym wypadku pojawia się obowiązek odprowadzenia wszystkich składek społecznych.

  • Umowa Zlecenie

W przypadku takiej umowy wysokość kosztów zatrudnienia jest różna w zależności od profilu zatrudnionego. Istnieją w tym wypadku 3 możliwości:

  1. Umowa ta jest jedynym źródłem zatrudnienia – Przedsiębiorca opłaca takie same stawki jak w przypadku umowy o pracę – wynagrodzenie brutto + składki ZUS (ubezpieczenie społeczne, FP, FGŚP).
  2. Osoba zatrudniona dodatkowo w innej firmie, której wynagrodzenie jest równe co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu – Koszt zatrudnienia jest równy jedynie wynagrodzeniu pracownika (brutto).
  3. Pracownikiem jest student, który nie ukończył 26 roku życia – Koszt zatrudnienia jest równy jedynie wynagrodzeniu pracownika (brutto).
  • Umowa o Pracę

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi zatrudnianemu w firmie na umowę o pracę składa się jedynie na 60% kosztów jego zatrudnienia. Pozostałe 40% to podatki, jak również składki na Ubezpieczenia ZUS, jakie pracodawca zobowiązany jest odprowadzać. Wynagrodzenie minimalne za pracę wzrośnie w roku 2016 do kwoty 1850 PLN brutto, a co za tym idzie wzrosną również koszty zatrudnienia pracownika.

 

Rodzaj składki

Wielkość Składek

Wysokość składki dla wynagrodzenia minimalnego
Ubezpieczenie Emerytalne

9,76%

1 850 x 9,76% = 180,56 PLN
Ubezpieczenie Rentowne

6,50%

1 850 x 6,50% = 120,25 PLN
Ubezpieczenie Wypadkowe

1,80%

1 850 x 1,93% = 33,30 PLN
Fundusz Pracy

2,45%

1 850 x 2,45% = 45,33 PLN
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

0,1%

1 850 x 0,1% = 1,85 PLN
W Sumie

20,61%

381,29 PLN

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2016 roku (przy pracy minimalnej) będzie wynosić więc 1850 + 381,29 PLN, czyli 2231,29 PLN, w porównaniu do roku 2015 jest to o 120,61 PLN więcej.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
  • marcin

    Ciekawie rozpisany artykuł. Zastanawia mnie jedynie jak będzie rysował się ten sam 'problem’ w roku 2017, po wprowadzeniu zapowiedzianych większych płac minimalnych.

  • Marcin

    a co, jeśli zatrudniamy kogoś, kto ma zarejestrowaną własną działalność gospodarczą? generuje to pewnie mniejsze koszty dla pracodawcy, prawda? u mnie w firmie (prywatnej przychodni specjalistycznej) rozważamy właśnie przejście na zewnętrzny sposób rejestracji, np. medycznarejestracja.pl, po prostu wynajmując firmę, która sama zatrudnia wykwalifikowane rejestratorki. zapłacimy wtedy za ich usługę, a nie za zatrudnienie kolejnych pracownicy (pewnie dwóch, żeby mieć płynność w odbieraniu telefonów od pacjentów). myślę, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla firmy.

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum