Szukasz czegoś?

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w firmie

Autor:

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w firmie

Zatrudnienie pracownika jest inwestycją dla każdego przedsiębiorcy. Proces ten wiąże się z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorcy, jak i kosztami, ale w efekcie przenosi jego firmie wymierne korzyści. Koszt zatrudnienia pracownika w firmie nie jest po prostu równy wysokości miesięcznego jego wynagrodzenia. W zależności od rodzaju umowy, na jaką zatrudniony jest pracownik w firmie koszta zawiązane z jego zatrudnieniem, mogą być różne. Koszt zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę będzie inny, niż kiedy zatrudnimy go na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika w Polsce?

 • Umowa o dzieło

W tej formie zatrudnienia pracodawca nie odprowadza żadnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym jedynym kosztem związanym z zatrudnieniem jest wynagrodzenie brutto. Czasem zdarza się, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zawiera ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę o dzieło. W tym wypadku pojawia się obowiązek odprowadzenia wszystkich składek społecznych.

 • Umowa Zlecenie

W przypadku takiej umowy wysokość kosztów zatrudnienia jest różna w zależności od profilu zatrudnionego. Istnieją w tym wypadku 3 możliwości:

 1. Umowa ta jest jedynym źródłem zatrudnienia – Przedsiębiorca opłaca takie same stawki jak w przypadku umowy o pracę – wynagrodzenie brutto + składki ZUS (ubezpieczenie społeczne, FP, FGŚP).
 2. Osoba zatrudniona dodatkowo w innej firmie, której wynagrodzenie jest równe co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu – Koszt zatrudnienia jest równy jedynie wynagrodzeniu pracownika (brutto).
 3. Pracownikiem jest student, który nie ukończył 26 roku życia – Koszt zatrudnienia jest równy jedynie wynagrodzeniu pracownika (brutto).
 • Umowa o Pracę

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi zatrudnianemu w firmie na umowę o pracę składa się jedynie na 60% kosztów jego zatrudnienia. Pozostałe 40% to podatki, jak również składki na Ubezpieczenia ZUS, jakie pracodawca zobowiązany jest odprowadzać. Wynagrodzenie minimalne za pracę wzrośnie w roku 2016 do kwoty 1850 PLN brutto, a co za tym idzie wzrosną również koszty zatrudnienia pracownika.

 

Rodzaj składki

Wielkość Składek

Wysokość składki dla wynagrodzenia minimalnego
Ubezpieczenie Emerytalne

9,76%

1 850 x 9,76% = 180,56 PLN
Ubezpieczenie Rentowne

6,50%

1 850 x 6,50% = 120,25 PLN
Ubezpieczenie Wypadkowe

1,80%

1 850 x 1,93% = 33,30 PLN
Fundusz Pracy

2,45%

1 850 x 2,45% = 45,33 PLN
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

0,1%

1 850 x 0,1% = 1,85 PLN
W Sumie

20,61%

381,29 PLN

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2016 roku (przy pracy minimalnej) będzie wynosić więc 1850 + 381,29 PLN, czyli 2231,29 PLN, w porównaniu do roku 2015 jest to o 120,61 PLN więcej.

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
 • marcin

  Ciekawie rozpisany artykuł. Zastanawia mnie jedynie jak będzie rysował się ten sam ‘problem’ w roku 2017, po wprowadzeniu zapowiedzianych większych płac minimalnych.

 • Marcin

  a co, jeśli zatrudniamy kogoś, kto ma zarejestrowaną własną działalność gospodarczą? generuje to pewnie mniejsze koszty dla pracodawcy, prawda? u mnie w firmie (prywatnej przychodni specjalistycznej) rozważamy właśnie przejście na zewnętrzny sposób rejestracji, np. medycznarejestracja.pl, po prostu wynajmując firmę, która sama zatrudnia wykwalifikowane rejestratorki. zapłacimy wtedy za ich usługę, a nie za zatrudnienie kolejnych pracownicy (pewnie dwóch, żeby mieć płynność w odbieraniu telefonów od pacjentów). myślę, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla firmy.

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum