Szukasz czegoś?

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza a zatrudnienie na umowę o prace w Ltd

Autor:

Z  cyklu: Porady dobrego biura rachunkowego

Artykuł ten będzie krótki bo w większości problem obowiązku opłaty ZUS był bardzo obszernie omówiony rok temu. Powinieneś go przeczytać teraz – jest utaj. Dlaczego w takim razie piszę jeszcze raz? Ponieważ wiele osób nie przyswoiło sobie do dziś zawartej w nim informacji, pomimo że każdy zainteresowany ofertą optymalizacji kosztów w firmie otrzymuje materiały wraz z linkami do najważniejszych artykułów.

Pierwsza podstawowa informacja:

Działalność gospodarcza prowadzona na terenie Polski nie zwalnia z opłacania składek na ZUS nawet w przypadku zatrudnienia w spółce Ltd na umowę o prace – samo założenie Ltd i zatrudnienie się w niej JEST jak najbardziej zgodne z literą Prawa, z tym że prowadząc jednocześnie Jednoosobową Działalność Gospodarczą ( JDG) informujemy ZUS o faktycznym miejscu wykonywania pracy, pracy która z tyt. JDG jest przecież wykonywana na terenie RP.

Dla ZUS i HMRC ustalenie tego gdzie masz płacić składki jest bardzo ważne bo Polska i Anglia podlegają od 1971 pod Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 …dlatego HMRC pomaga ZUS-owi w ustaleniu kraju pod który podlega przedsiębiorca pod względem Ubezpieczeń.

Ustalenie faktycznego miejsca pobytu i sprawy rezydentury.

Temat ten opisany został w 2013 r na naszej stronie i dotyczy jurysdykcji podatkowej to równie ważny artykuł i radzę przeczytać.

A propos Jurysdykcji podatkowej… Procedury które należy dopełnić kiedy chce się być zatrudnionym na terenie Anglii (to dotyczy również dyrektorów spółek Ltd), to bardzo ważny element i nie można go zbagatelizować. Oczywistym jest przede wszystkim potwierdzenie adresu zamieszkania na terenie Anglii umową najmu choćby nawet pokoju, a następna ważna kwestią po tym jak masz już adres zamieszkania jest uzyskanie NIN. Istotne jest konto bankowe a w konsekwencji dokument potwierdzający Twoją rezydenturę brytyjską.

Warto się przygotować i nakreślić sobie kolejne terminy załatwiania tych spraw i procedur by nie okazało się że minął rok obrachunkowy a Ty nadal nie możesz udokumentować pracy na terenie Wielkiej Brytanii we własnej sp Ltd.

Jeśli nadal uważasz, ze prowadzenie JODG i zatrudnienie na umowe o prace w Ltd zwolni Cie z opłacania składek na ZUS przygotuj sobie odpowiedzi na następujące pytania które na prosbę ZUSu zada Ci HMRC :

 • Gdzie mieszkasz i ile miesiecy w ciągu roku pod kazdym adresem?
 • gdzie mieszka ( gdzie żyje) Twoja rodzina?
 • W jakim kraju wykonujesz pracę dla pracodawcy? – podaj pod jakim adresem
 • Zakres obowiazków
 • Ile dni w miesiacu i gdzie pracujesz w ramach dział gospodarczej – podaj adresy wykonywania dzialalnosci
 • Okresy przebywania w UK i dokumenty potwierdzajace wyjazdy.
 • Szczegóły dotyczace rekrutacji do pracy.( przebieg rozmowy i z kim ona była prowadzona)
 • dokumenty które wskazuja poiązanie z Wielką Brytanią: rejestracja u lekarza, podatek gminny, ubezpieczenia, samochód, dom, zdrowie itd.
 • Dokumenty potwierdzajace: konto bankowe np. karta kredytowa ; edukacja, rachunki, członkowstwo na siłowni, organizaji itp.
 • w jaki sposób otrzymujesz wypłaty i od kogo oraz inne szczegółowe informacje na temat firmy pracodawcy?

Jakich konsekwencji można się spodziewać w przypadku osób prowadzących JDG na terenie RP? Jesli zostanie dowiedzione że osoba nie była zatrudniona na terenie UK, może to oznaczać ze brytyjskie składki na ubezpieczenie mogły być błędnie płacone i nastapi ich należny zwrot. Jeśli pracowałeś w Polsce np. jako samozatrudniony, HMRC nie wyda E101 ( A1) i osoba zostanie poddana Polskiemu ustawodawstwu dot. zabezpieczeń społecznych a to wiąże się z zapłata składek ZUS czyli obecnych i zaległych składek z odsetkami.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


  Skomentuj na Facebooku:

  Dodaj komentarz

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  O Mnie

  Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze Wpisy

  Myślacy człowiek liczy się z tym, że „dobrze już było”.

  Jakby spojrzeć z pewnej perspektywy, to w tak krótkim czasie, tak wiele się zdarzyło że trudno ...

  Archiwum