Szukasz czegoś?

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza a zatrudnienie na umowę o prace w Ltd

Autor:

Z  cyklu: Porady dobrego biura rachunkowego

Artykuł ten będzie krótki bo w większości problem obowiązku opłaty ZUS był bardzo obszernie omówiony rok temu. Powinieneś go przeczytać teraz – jest utaj. Dlaczego w takim razie piszę jeszcze raz? Ponieważ wiele osób nie przyswoiło sobie do dziś zawartej w nim informacji, pomimo że każdy zainteresowany ofertą optymalizacji kosztów w firmie otrzymuje materiały wraz z linkami do najważniejszych artykułów.

Pierwsza podstawowa informacja:

Działalność gospodarcza prowadzona na terenie Polski nie zwalnia z opłacania składek na ZUS nawet w przypadku zatrudnienia w spółce Ltd na umowę o prace – samo założenie Ltd i zatrudnienie się w niej JEST jak najbardziej zgodne z literą Prawa, z tym że prowadząc jednocześnie Jednoosobową Działalność Gospodarczą ( JDG) informujemy ZUS o faktycznym miejscu wykonywania pracy, pracy która z tyt. JDG jest przecież wykonywana na terenie RP.

Dla ZUS i HMRC ustalenie tego gdzie masz płacić składki jest bardzo ważne bo Polska i Anglia podlegają od 1971 pod Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 …dlatego HMRC pomaga ZUS-owi w ustaleniu kraju pod który podlega przedsiębiorca pod względem Ubezpieczeń.

Ustalenie faktycznego miejsca pobytu i sprawy rezydentury.

Temat ten opisany został w 2013 r na naszej stronie i dotyczy jurysdykcji podatkowej to równie ważny artykuł i radzę przeczytać.

A propos Jurysdykcji podatkowej… Procedury które należy dopełnić kiedy chce się być zatrudnionym na terenie Anglii (to dotyczy również dyrektorów spółek Ltd), to bardzo ważny element i nie można go zbagatelizować. Oczywistym jest przede wszystkim potwierdzenie adresu zamieszkania na terenie Anglii umową najmu choćby nawet pokoju, a następna ważna kwestią po tym jak masz już adres zamieszkania jest uzyskanie NIN. Istotne jest konto bankowe a w konsekwencji dokument potwierdzający Twoją rezydenturę brytyjską.

Warto się przygotować i nakreślić sobie kolejne terminy załatwiania tych spraw i procedur by nie okazało się że minął rok obrachunkowy a Ty nadal nie możesz udokumentować pracy na terenie Wielkiej Brytanii we własnej sp Ltd.

Jeśli nadal uważasz, ze prowadzenie JODG i zatrudnienie na umowe o prace w Ltd zwolni Cie z opłacania składek na ZUS przygotuj sobie odpowiedzi na następujące pytania które na prosbę ZUSu zada Ci HMRC :

  • Gdzie mieszkasz i ile miesiecy w ciągu roku pod kazdym adresem?
  • gdzie mieszka ( gdzie żyje) Twoja rodzina?
  • W jakim kraju wykonujesz pracę dla pracodawcy? – podaj pod jakim adresem
  • Zakres obowiazków
  • Ile dni w miesiacu i gdzie pracujesz w ramach dział gospodarczej – podaj adresy wykonywania dzialalnosci
  • Okresy przebywania w UK i dokumenty potwierdzajace wyjazdy.
  • Szczegóły dotyczace rekrutacji do pracy.( przebieg rozmowy i z kim ona była prowadzona)
  • dokumenty które wskazuja poiązanie z Wielką Brytanią: rejestracja u lekarza, podatek gminny, ubezpieczenia, samochód, dom, zdrowie itd.
  • Dokumenty potwierdzajace: konto bankowe np. karta kredytowa ; edukacja, rachunki, członkowstwo na siłowni, organizaji itp.
  • w jaki sposób otrzymujesz wypłaty i od kogo oraz inne szczegółowe informacje na temat firmy pracodawcy?

Jakich konsekwencji można się spodziewać w przypadku osób prowadzących JDG na terenie RP? Jesli zostanie dowiedzione że osoba nie była zatrudniona na terenie UK, może to oznaczać ze brytyjskie składki na ubezpieczenie mogły być błędnie płacone i nastapi ich należny zwrot. Jeśli pracowałeś w Polsce np. jako samozatrudniony, HMRC nie wyda E101 ( A1) i osoba zostanie poddana Polskiemu ustawodawstwu dot. zabezpieczeń społecznych a to wiąże się z zapłata składek ZUS czyli obecnych i zaległych składek z odsetkami.

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum