Szukasz czegoś?

Czy warto zakładać firmę?

Autor:

Kiedy przychodzi do kwestii założenia własnej działalności gospodarczej w Polsce, głosy są podzielone. Jedni podkreślą zalety samodzielności i obietnice wyższych zarobków, podczas gdy inni straszą piętrzącą się w naszym kraju biurokracją i traktowaniem przedsiębiorców jak przestępców. Jak jest w rzeczywistości?

Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. To czy warto założyć działalność gospodarczą nie jest z góry ustaloną wartością. Sam przedsiębiorca przy użyciu odpowiednich narzędzi może pokonać wiele trudności i sprawić by prowadzenie przez niego działalności gospodarczej miało więcej plusów niż minusów.

Plan na biznes

Decydując się na założenie własnej firmy warto dobrze się do tego przygotować. Warto stworzyć tak zwany biznesplan, czyli w uproszczeniu mówiąc: zaplanować cele i strategię firmy, określić jej silne strony, ustanowić kto będzie jej docelowym typem klienta, zapoznać się z analizą rynku, prognozą zysków etc. Dobry pomysł i znajomość branży, w którą przedsiębiorca chce wkroczyć to podstawa. Gdy utworzy on już własną działalność, będzie wiele rzeczy, którymi będzie musiał się zająć, dlatego im więcej zgromadzi wiedzy i im więcej wykona pracy przed założeniem firmy, tym lepiej. Oczywiście sam pomysł – nawet najlepszy – nie wystarczy. Potrzebne do tego będą jeszcze środki finansowe.

Sojusznicy w walce

Z założeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele trudności, w wyniku czego często młodzi przedsiębiorcy popełniają proste, a kosztowne błędy, narażając ich na dodatkowe opłaty lub przez które nie wykorzystują w pełni dostępnych im opcji optymalizacji kosztów. Eksperci z dobrego biura rachunkowego mogą pokazać młodym przedsiębiorcom najtańsze rozwiązania dopasowane do typu otwieranej przez nich działalności i odciążyć z konieczności samodzielnego prowadzenia rachunkowości firmy, które spowalnia wielu przedsiębiorców w okresie rozwoju firmy.

Wyzwania, jakie stoją przed przedsiębiorcą

Wbrew temu, co czasem możemy usłyszeć na szkoleniach lub przeczytać w poradnikach młodych przedsiębiorców, hasła: „elastyczny czas pracy” i „pracujesz, wtedy kiedy chcesz i tyle ile chcesz” są w przypadku młodego przedsiębiorcy równie prawdziwe co w przypadku młodego rodzica. Prowadzenie działalności to ciągła walka, najpierw o rozwój i klienta, a potem o utrzymanie się na rynku.

Bycie „kapitanem swojego statku” wiąże się z przyjęciem odpowiedzialności finansowej, jak i prawnej za firmę i jej pracowników. Początkującemu przedsiębiorcy często z trudnością przychodzi oszacowanie ryzyka pewnych przedsięwzięć i ich opłacalność. Walka z konkurencją, docieranie do klienta, zarządzanie pracownikami to tylko niektóre z wyzwań, jakie oczekują przedsiębiorcę, który z pewnością będzie potrzebował pomysłowości, motywacji i grubej skóry, by sprostać rzuconym mu wyzwaniom. Problemem może okazać się również księgowość, z którą w trakcie pracy etatowej świeżo upieczony przedsiębiorca nie miał kontaktu. W rozliczaniu się z urzędem skarbowym również pomocne będzie biuro księgowe.

Wyzwania i trudności są nierozłącznym elementem sukcesu. Przedsiębiorcy, którym uda się zdobyć potrzebne doświadczenie i utrzymać na rynku doceniają niezależność, elastyczność i perspektywę większych zysków niż w pracy na etat. W końcu nic nie cieszy tak, jak sukces własnego przedsięwzięcia.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • Dominik

    Dzisiaj większość firm bankrutuje dlatego, że przedsiębiorcy nie mają pojęcia o marketingu.
    A z tym, że w Polsce biznesmen czuje się trochę jak przestępca, jest trochę prawdy.

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Myślacy człowiek liczy się z tym, że „dobrze już było”.

Jakby spojrzeć z pewnej perspektywy, to w tak krótkim czasie, tak wiele się zdarzyło że trudno ...

Archiwum