Szukasz czegoś?

Kierunek Europa, czyli gdzie Polacy szukają rajów podatkowych

Autor:

Polski system podatkowy okazuje się jednym z najmniej przyjaznych w Europie. Mało korzystne dla przedsiębiorców zasady sprawiają, że wielu z nich poszukuje rajów podatkowych. Decydują się na to nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również niewielkie firmy. Odzieżowy gigant – spółka LPP, która przytarła dwa lata temu nosa fiskusowi to tylko jeden z głośniejszych przykładów ucieczki dużej polskiej firmy do raju. Które kraje najbardziej kuszą Polaków?

Niedawna afera Panama Papers, pokazała jak ogromną skalę na świecie ma zjawisko migracji do rajów podatkowych. W Panamie, swojego biznesowego raju, szukali również i Polacy, jednak kraj ten okazał się stosunkowo mało popularny wśród naszych rodaków.

Europejski patriotyzm?
W rozwikłaniu zagadki, gdzie Polacy transferują swoje dochody pomagają dane Narodowego Banku Polskiego, a dokładniej informacje tyczące się zagranicznych inwestycji polskich podmiotów. Okazuje się, że na końcu 2014 r. wartość polskich inwestycji w Panamie wynosiła zaledwie 37 mln zł, a Panama znajdowała się dopiero na 46. miejscu na liście ulubionych rajów Polaków. Otóż wśród naszych rodaków o wiele większym zainteresowaniem od amerykańskich kierunków oszczędności, cieszą się europejskie idylle podatkowe.

Top 4 – Cypr, Luksemburg, Szwajcaria oraz Holandia
Ulubione kierunki podatkowych oszczędności Polaków to Cypr, Luksemburg, Szwajcaria i Holandia. Łączną wartość pieniędzy ulokowanych przez Polaków w tych czterech rajach wynosi prawie 80 mld zł. Trzeba przy tym zaznaczyć, że każde z tych państw pozwala w inny sposób zaoszczędzić zagranicznym firmom. Na pierwszy ogień weźmy pod lupę Cypr. Nowelizacja polsko-cypryjskiej ustawy o unikaniu opodatkowania skomplikowała sytuację o tyle, że w chwili obecnej spółki chcące zaoszczędzić na fikcyjnych podatkach od dywidend naliczanych przez spółki cypryjskie na konto tych polskich, potrzebują pośrednictwa spółki osobowej, np. słowackiej.

Zupełnie inne metody działają w Luksemburgu. Tam bowiem poszukiwacze oszczędności korzystają z formuły funduszu inwestycyjnego, który w połączeniu z polskim funduszem inwestycyjnym zamkniętym, umożliwia całkowite zrzucenie z firmy podatkowego balastu. To, co z kolei najbardziej przyciąga Polaków do Holandii, to 100% zwolnienie z podatków od dywidend, odsetek oraz opłat licencyjnych. A Szwajcaria… wiadomo, że kusi tamtejszą ścisłą tajemnicą bankową, a także niskimi podatkami w wybranych regionach.

Niegasnące zainteresowanie optymalizacją w UK
Jeszcze inne możliwości daje prowadzenie spółki w UK, o czym Polacy doskonale wiedzą i chętnie z tego korzystają. Trzeba przyznać, że brytyjski system podatkowy jest bardzo przyjazny. W Anglii sama kwota wolna od podatku wynosi 10680 GBP, czyli prawie 60 tys. PLN, tymczasem w Polsce nieco ponad 3 tys. Różnica jest więc miażdżąca. Co więcej, w Anglii trzeba osiągnąć ponad dwa razy większe obroty, by firma „wpadła w VAT”. A do tego wszystkiego dochodzą o wiele niższe składki ZUS obowiązujące na terenie UK.

Warto jednak na końcu podkreślić istniejącą różnicę pomiędzy „ucieczką do raju”, przez którą rozumiemy ukrywanie zysków przed lokalnym fiskusem (nielegalne) a wykorzystaniem spółki zagranicznej do celów optymalizacji podatkowej, co jest działaniem zgodnym z prawem. Prawo bowiem nie zabrania przemyślanego kształtowania swoich interesów, w celu zminimalizowania obciążeń podatkowych. Taką możliwość daje na przykład powołanie angielskiej spółki Ltd i działanie na terenie Polski, jako jej legalny odział. Taki model optymalizacji pozwala w pełni korzystać z polskiej służby zdrowia i co najważniejsze działać tak, by ani ZUS, ani US nie zapukał z niemiłą wizytą do naszych drzwi.

Jeśli jesteś zainteresowany legalną ofertą optymalizacji podatkowej, zapraszamy na stronę www.dezi.pl.

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum