Szukasz czegoś?

Jak obliczyć wysokość chorobowego?

Autor:
6812484625_8b1c3a4fba_o

Co stanowić będzie podstawę Twojego wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego w sytuacji kiedy pójdziesz na zwolnienie lekarskie?

 

Jeżeli znasz zasady, sam możesz wyliczyć ile Ci się należy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zapoznaj się z treścią poniżej, a sam się przekonasz.

  1. W przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę w stałej miesięcznej wysokości, do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego – czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego – należy przyjąć wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę lub w innym dokumencie nawiązującym stosunek pracy.
  2. Jeżeli osoba pobiera pensję zmienną, do wyliczenia podstawy wymiaru przyjmuje się ją w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej pracownikom, zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku.
  3. Przy wyliczeniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się jedynie to wynagrodzenie, które pracownik uzyskał u danego pracodawcy. Ponadto, wynagrodzenie to musi pochodzić z okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
  4. Obliczając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględnić przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.
  5. Jeżeli w miesiącach poprzedzających udanie się pracownika na zwolnienie następuje zmiana wymiaru jego czasu pracy, wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia odnoszącego się do nowego wymiaru czasu pracy.
  6. Ustalając podstawę wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia, których wysokość (zgodnie z zasadami wypłaty określonymi w układach zbiorowych pracy lub przepisach o wynagrodzeniu) ulega zmniejszeniu za okres pobierania świadczenia chorobowego. Zatem dotyczy to składników wynagrodzenia za okresy miesięczne, jak również tych, które przysługują pracownikowi za okresy kwartalne i roczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w podstawie wymiaru nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikami w pełnej wysokości pomimo jego nieobecności w pracy.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.onet.pl; www.rzecznikzus.bloog.pl; www.vat.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...