Szukasz czegoś?

Na jaką emeryturę może liczyć przedsiębiorca?

Autor:
11220931254_e62e1593ba_k

Odpowiedź jest zaskakująco wstrząsająca – tylko 800 zł.!

Cała sytuacja wygląda dość tragicznie. 30-letni dziś przedsiębiorca otrzyma emeryturę, która obecnie jest równa 800 zł netto. Za 34 lata emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów, czyli ZUS i OFE, będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia osoby przechodzącej na emeryturę. Tak przynajmniej szacują eksperci Komisji Europejskiej.

Stopa zastąpienia brutto miałaby spaść z 63,2% w 2006 r. do 47,5% w 2046 roku. W ramach wyjaśnienia, stopa zastąpienia brutto jest niczym innym, jak procentową relacją emerytury brutto do ostatniej płacy brutto, tuż przed przejściem na emeryturę. W przypadku przedsiębiorców opłacających najniższe możliwe składki tą „płacą brutto” jest obecnie 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, które w 2012 r. wynosi 3526 zł. Minimalna podstawa wymiaru składek dla prowadzących działalność równa jest zatem 2115,60 zł.

Zakładając, że w 2046 r. minimalna podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców będzie oparta o ten sam procent tego samego wskaźnika, a sam wskaźnik będzie rósł o 2,5% rocznie (taki jest cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej), 34 lata później wskaźnik wynagrodzenia wynosiłby ok. 8164 zł, a minimalna podstawa wymiaru składek dla prowadzących działalność – ok. 4898 zł. Przyjmując jednocześnie, działalność gospodarcza byłaby jedynym źródłem utrzymania dzisiaj 30-letniego przedsiębiorcy aż do emerytury, jego świadczenie emerytalne wynosiłoby w 2046 r. ok. 2327 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na inflację inna będzie siła nabywcza emerytury z 2046 r. Przeliczając ją na obecne realia, emeryt-przedsiębiorca miałby dzisiaj do dyspozycji ok. 1005 zł brutto, czyli ok. 823 zł na rękę.

Jakiś przykład dla lepszego zobrazowania? Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca prowadzący dziś mały sklep, zarabiający ok. 8 tys. zł, w momencie przejścia na emeryturę odczuje aż dziesięciokrotny spadek dochodu!

W takiej sytuacji jedynym sposobem na godną emeryturę wydaje się dobrowolne, regularne oszczędzanie. Jednak, jak wynika z badania portalu Interia.pl i firmy Home Broker, przeprowadzonego w styczniu 2012 r. wśród aktywnych zawodowo internautów, o zabezpieczeniu starości na własną rękę myśli dzisiaj niespełna 20% Polaków.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.interia.pl, www.bankier.pl; www.biztok.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 09.14.06 Sklep internetowy jako dodatkowy etat – czy to się opłaca?

Jeszcze niedawno Polacy podchodzili z rezerwą do zakupów w sieci. Mimo że nadal gros rynku należ...