Szukasz czegoś?

Ile zarabiają pracownicy ZUS?

Autor:

ZUS zatrudnia ponad 46 tys. pracowników, a na ich wynagrodzenie Zakład przeznacza setki tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście z naszych składek.

Według danych udostępnionych przez ZUS portalowi wynagrodzenia.pl wynika, że najwyższe wynagrodzenie w ZUS osiąga Główny Księgowy Funduszy i Główny Księgowy Zakładu – wynosi ono 17.630 zł. brutto. Wysokie zarobki osiągają również osoby na stanowiskach Naczelnego Lekarza Zakładu, Głównego Inspektora Kontroli oraz Dyrektora komórki organizacyjnej Centrali – średnie wynagrodzenie na tych stanowiskach to 11.544 zł. brutto (maksymalna kwota pensji bez dodatków wynosi dla osób zatrudnionych na tych stanowiskach 16.000 zł. brutto).

Pracownicy zatrudnieni w oddziałach ZUS na stanowiskach dyrektora oddziału mogą zarobić nawet do 14.690 zł. brutto miesięcznie  – jest to maksymalne wynagrodzenie  zasadnicze dla takiego stanowiska. Średnie wynagrodzenie dyrektorów oddziału wynosi natomiast 10.453 zł. brutto. Warto tutaj wspomnieć, że ZUS posiada aż 43 oddziały!

Przeciętne zarobki kierowników inspektoratu wynoszą 5.730 zł. brutto – a maksymalna pensja na tym stanowisku wynosi 9.000 zł. brutto. W Polsce mamy 212 inspektoratów ZUS!

Wynagrodzenie kierownika prowadzącego biuro terenowe mieści się w przedziale od 2200 zł. do 7.200 zł. brutto (średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą 4.080 zł. brutto). Biur terenowych ZUS w miastach w całej Polsce jest 70 (dane z końca marca 2014 r.)

Wszystkie te kwoty dotyczą wynagrodzeń zasadniczych i nie obejmują dodatków. Można sobie tylko wyobrazić ile tak naprawdę wpływa na konto pracowników…

Najniższym wynagrodzeniem przewidzianym dla zatrudnionych w ZUS jest ustawowa płaca minimalna, która w 2014 roku wynosi 1.680 zł. brutto. Takie wynagrodzenie mogą otrzymywać osoby zatrudnione na jednym z kilkudziesięciu stanowisk: od referenta prawnego po sprzątaczki i gońców. Różne są dla nich natomiast górne granice widełek płacowych. O ile referent prawny może zarobić maksymalnie 4.600 zł. brutto, to sprzątaczka, podobnie jak m.in. portier, goniec, woźny czy dozorca, nie otrzyma więcej niż 2.700 zł. brutto.

Na koniec ciekawostka – jaki jest sekret robienia kariery w budżetówce?

W budżetówce nie zarabia się na podstawowej pensji, ale na premiach i dodatkach, a tych zazwyczaj jest taka masa, że nikt się w tym nie połapie. Systemy premiowania są najczęściej tak skomplikowane, że poza “firmą” nikt do końca nawet nie wie, za co premie są przyznawane. Są premie od zysków (jeśli dana komórka zarabia na siebie pieniądze w jakiś sposób), są premie ryczałtowe (nikt nie wie za co) oraz premie uznaniowe w ramach nagród (też nie jest do końca jasne) – dyrekcja może rozdawać wspomniane premie komu ma ochotę.

Do tego dochodzą dodatki stażowe, funkcyjne, zadaniowe, itd.

Podsumowując, w ZUS można naprawdę dużo zarobić – trzeba być tylko osobą na dobrym stanowisku lub być w grupie „osób wybranych”.

A kto za to zapłaci? Ty i ja.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

MEDICOIN DFEBIUTUJE, NASZ TXN BEDZIE NASTĘPNY NA GIEŁDZIE!

 „Kości zostały rzucone” Alea iacta est (łac) – to słowa, które Juliusz Cezar miał powi...

Archiwum