Szukasz czegoś?

VAT a faktura w walucie obcej

Autor:

Z  cyklu: Porady dobrego biura rachunkowego

Kwota podatku musi zostać wyrażona w złotych polskich nawet w przypadku, gdy kwota należności na fakturze widnieje w walucie obcej. Oznacza to, że przedsiębiorca rozliczający się z klientem zagranicznym może wystawić fakturę dolarach, funtach czy euro a podatek VAT w polskich złotych. Również jeżeli polski sprzedawca wystawia polskiemu nabywcy fakturę w walucie obcej, to na fakturze jest on zobowiązany do wykazania kwoty podatku w złotych. Pozostaje jednak problem tego jak przeliczyć w takiej sytuacji VAT na złotówki i czy należy na wystawionej fakturze umieszczać informację o kursie walutowym, według którego przedsiębiorca przeliczył VAT.

Jak przeliczyć VAT?
Według przepisów, kwotę będącą podstawą opodatkowania należy przeliczyć, wykorzystując średni kurs NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego. Mówi o tym art.31a ust 1 do 4 ustawy o podatku towarów i usług. Kwotę na fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, końcówki powyżej 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza, a poniżej 0,5 grosza pomija się. Istnieje również możliwość zastosowania ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Wystawienie faktury po powstaniu obowiązku podatkowego…
Fakturę trzeba wystawić najpóźniej 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi. Z tego wynika, że prawo umożliwia wystawienie takiego dokumentu po powstaniu obowiązku w VAT. W takiej sytuacji przychód dla celów podatku od towaru i usług trzeba przeliczyć na złotówki. Mówi o tym art 106i ust. 1 Ustawy o podatku towarów i usług.

… i przed
W artykule 7 tej samej ustawy przeczytamy również, że fakturę można wystawić nawet 30 dni przed planowaną dostawą towaru, wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości albo części zapłaty. W takiej sytuacji przeliczenia przychodów na złotówki (dla rozliczeń VAT) trzeba dokonać na podstawie art. 31a ust. 2 rzeczonej ustawy.

Fakultatywne dane
Przepisy nie mówią natomiast nigdzie o konieczności zamieszczenia informacji o kursie na fakturze i przedsiębiorca takiego obowiązku nie ma. Nie oznacza to jednak, że nie może tej wiadomości podać z jako dodatkowej informacji. Jeżeli przedsiębiorca nie chce zamieszczać podobnej treści, pozostaje mu jedynie umieścić kwotę samego podatku w złotówkach.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Co ma kurs euro do podatków w Polsce?

Wydawałoby się, że niewiele, przecież w naszym kraju płacimy polskimi złotówkami, nie tylko p...