Szukasz czegoś?

Niskie podatki = przyjazne państwo?

Autor:

To, że w państwie A mamy wysokie podatki, nie oznacza, że obciążenia podatkowe też są tu wysokie. Paradoks? Absolutnie nie! W państwie A możemy mieć wiele ulg, a kwota wolna od podatku wielokrotnie przewyższać minimum socjalne. Dzięki temu zarówno zamożnym, jak i biedniejszym żyje się w nim lepiej niż w państwie B, gdzie podobno podatki są relatywnie niskie na tle innych krajów, ale tak tylko twierdzą statystyki… Państwo B to Polska.

Witamy w Polsce, gdzie mimo niewysokich stawek podatku progresywnego (18 i 32 proc.), nie żyje się u nas tak łatwo jak np. w krajach socjalnych, gdzie wyższa stawka podatku przekracza magiczne 50 proc. W Szwecji najbogatszych obowiązuje stawka w wysokości aż 57 proc. A mimo to jej system podatkowy wydaje się przyjaźniejszy, tak jak i w innych państwach zachodnich.

W naszym kraju wystarczy zarobić w ciągu roku niespełna 86 000 zł, by wpaść w drugi próg. To zdecydowanie za wcześnie. W Holandii zarabiają tyle osoby, które otrzymują płacę minimalną. Wszak u nas za bogatych państwo uważa wszystkich, którzy zarabiają ponad 5 000 miesięcznie na rękę.

Kwota wolna od podatku

Ta jest śmiesznie niska, bo podatki w Polsce płacą nawet ci, którzy żyją na poziomie niższym niż minimum socjalne… Czymże jest 3 091 zł w porównaniu z 19 500 euro na Cyprze?

Ubezpieczenie społeczne

Mimo że Polska nie jest zamożnym krajem, płacimy tyle samo składek, co bogaci obywatele Europy Zachodniej. Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne stanowią bowiem 30-40 proc. wynagrodzenia brutto, zarówno w Polsce, jak i w innych unijnych krajach.

Rodzaje ulg

Zacznijmy od tego, że pomimo obowiązującego u nas podatku progresywnego na wiele ulg nie możemy wcale liczyć. Poza ulgami rodzinnymi niewiele już ich nam pozostaje. Z tej na internet jeszcze 2 lata temu skorzystało ponad 4 miliony osób, podczas gdy w poprzednim 575 tys. Państwo okroiło tę ulgę do osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z internetem. Niebawem zostanie w ogóle zniesiona. Ciekawą ulgę stanowi odliczenie darowizny na… Kościół. Nie mam nic przeciwko religii, ale czy taka ulga daje coś przeciętnym osobom? Gdzie tu konkretna zachęta?

W Danii na przykład istnieje ulga dla tych, którzy pracują poza miejscem zameldowania. We Francji dochód gospodarstwa dzieli się na członków rodziny, a więc im nas więcej, tym mniejszy płacimy podatek. Kobieta, która nie pracuje, ale urodziła trójkę dzieci, może również tutaj liczyć na specjalne zabezpieczenie na starość od państwa. W Luksemburgu istnieje ulga dla biorących kredyt konsumencki, w Holandii na opiekę medyczną. W niektórych krajach Europy jeśli na potrzeby pracy kupujemy komputer czy uczymy się języków obcych, również dostaniemy specjalne ulgi. W Stanach Zjednoczonych zdarzają się też stany, w których obowiązują ulgi dla… filmowców.

*

Stefan Kisielewski twierdził, że socjalizm walczy z wysokimi podatkami, wprowadzając ulgi. Prawnik i ekonomista Robert Gwiazdowski uważa z kolei, że ulgi otrzymują tylko uprzywilejowani kosztem biednych. Czy ulgi mają w ogóle sens? A może lepiej się nie łudzić i przejść na podatek liniowy? Wprowadziła go między innymi Łotwa i już odczuwa pobudzenie gospodarcze.

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum