Szukasz czegoś?

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych

Autor:

Nowe propozycje zmian w ustawach podatkowych – Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych 27,5 mld zł w  10 lat.

Według mnie, zwiększa się przywileje bezkarnym urzędnikom by mogli bez prawnego uzasadnienia w sposób natychmiastowy ściągać więcej podatków…wiec w Sejmie szykuje się kolejna awantura…

Głównym celem proponowanych zmian do ustawy o CIT i PIT jest uszczelnienie systemu podatkowego i reakcja na konkretne przykłady agresywnej optymalizacji podatkowej.
Resort chciałby, aby zmiany ustawy o podatku dochodowym  zarówno od osób fizycznych, jak i osób prawnych, a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostały wprowadzone już z początkiem 2018 roku.
Uszczelnienie systemu podatkowego oraz podjęcie kroków przeciwko konkretnym przykładom agresywnej optymalizacji podatkowej ma się uaktywnić w pięciu głównych obszarach, w których często wyciekają wpływy z podatków dochodowych:
•    kreowanie sztucznych strat kapitałowych,
•    nadmierne odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych,
•    koszty usług niematerialnych jako sposób na transfer zysku,
•    nadużywanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK),
•    tzw. CFC, czyli kontrolowane spółki zagraniczne, które tracą pasywne zyski.
W nowelizacji mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Na dodatek zmieni się funkcjonowanie Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK), tak żeby za ich pośrednictwem niemożliwym było dokonywanie agresywnych optymalizacji, to znaczy by podatnicy mający wpływy z tego samego rdzenia kapitałowego, (z różnych spółek należących do tego samego właściciela), były w stanie rozliczać swoje zyski i straty tylko wewnątrz grupy.

W podatku CIT będzie można łączyć jedynie dochody z danego źródła przychodów. Znaczy to, że mają być oddzielane systemowo możliwość rozliczania strat ze źródeł kapitałowych z zyskami ze źródeł operacyjnych. Nie zmieni się opodatkowanie tych źródeł, ale uniemożliwiona ma być możliwość kompensowania sobie strat kapitałowych z zyskiem operacyjnym, które są niejednokrotnie kreowane sztucznie.

Będą modyfikowane przepisy dotyczące tak zwanej cienkiej kapitalizacji (odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych) oraz przepisy dotyczących kontrolowanej spółki zagranicznej.

W nowelizacji która jest szykowana w ministerstwie mają być wprowadzone mechanizmy ograniczające wysokość kosztów usług niematerialnych, które są transferowane za granicę. Przepisy mają ograniczać wysokość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów określonych usług niematerialnych takich jak doradcze, prawne, badanie rynku, czy opłaty z tytułu zarządzania. Mają być wprowadzone przepisy limitujące wysokość kosztów usług niematerialnych. Ograniczenie to jednak nie ma zastosowania do kosztów usług nie przekraczających 1,2 mln zł i nie dotyczy opłat i należności zaliczonych do kosztów wytworzenia danego towaru bądź usługii.

Planowane jest wprowadzenie ułatwień dla działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. „Poziom środka trwałego zostanie podniesiony z 3,5 tys. zł do 5 tys. zł, co umożliwi jednorazowe zaliczenie takich środków w koszty uzyskania przychodu.

Na podstawie art.  onet.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


  Skomentuj na Facebooku:

  Dodaj komentarz

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  O Mnie

  Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze Wpisy

  Kilka przypomnień przed wyborami

    15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

  Archiwum