Szukasz czegoś?

Dlaczego Polakom na wyspach żyje się lepiej? Przetrzesz oczy ze zdumienia

Autor:

Na zakupach w Polsce i na wyspach

Minimalna pensja w Polsce? 1750 zł. Minimalna stawka godzinna w Wielkiej Brytanii? 6,5 £, czyli jeśli pracujesz na cały etat, zarabiasz 5866 zł, uwzględniając dzisiejszy kurs funta. To 3,4 razy więcej niż w Polsce. A ceny przecież są średnio raptem 117% wyższe niż u nas. Nie trzeba mieć zdanej matury z matematyki, żeby obliczyć, że albo płace są w Polsce wyjątkowo niskie, albo koszty utrzymania zbyt wygórowane. Albo to i to.

Co ciekawe, istnieją produkty, który okazują się w Polsce droższe niż w Wielkiej Brytanii! Jest nim chleb z Tesco, jak podają finanse.wp.pl. Dokładnie ten sam. Za przeciętną polską pensję kupimy 1609 bochenków chleba, 970 kilogramów cukru i 502 litry benzyny. Brytyjczyk za swoją średnią pensję kupi odpowiednio 5634 bochenków chleba, 1651 kilogramów cukru i zatankuje 1247 litry benzyny.

Podatki – Polska czy Wielka Brytania okazuje się zieloną wyspą?

Ale to nie koniec. Mówi się, to znaczy nasi politycy głoszą, że polskie podatki należą do najniższych. Czyżby? To u nas kwota wolna od podatku znajduje się na żenująco niskim poziomie. To raptem 3091 zł. Podczas głosowania jeszcze w lutym odrzucono w sejmie podniesienie tej kwoty dwukrotnie. A jak wynika z obliczeń, żeby przeżyć w Polsce, kwota ta powinna wynosić co najmniej 10 000 zł.

Zastanawiasz się, ile wynosi kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii? To 10 000, ale funtów! Czyli 57 000 zł. Rozwijająca zwoje mózgowe wiadomość, prawda? W naszym cudownym kraju ostatnio podniesiono tę kwotę, było to w 2009 roku. O ile wzrosła? O całe 2 złote. Szok? Niedowierzanie? Nawet gdy to piszę, nie mogę wyjść z podziwu…

To nie koniec Twojego zdziwienia. Brytyjczyk, który nie zarabia w ciągu roku więcej niż 41 000 funtów, a więc 232 000 polskich złotych, odprowadza niewiele ponad 24 000 zł na podatek dochodowy. A Polak? Nasz rodak w podobnej sytuacji – aż 33 000 zł!

Ponadto według rankingu Doing Business Zjednoczone Królestwo plasuje się na 16 miejscu, jeśli chodzi o łatwość płacenia podatków, Polska znajduje się dopiero na 87 miejscu. Całkowita stopa opodatkowania w UK wynosi 34%, w Polsce 38,7% (nie uwzględniając ani VAT-u, ani akcyzy).

Z całych dzisiejszych obliczeń wynika, że przeciętny Polak, który zarabia przecież 2500 – 3500 zł, nie zapłaciłby podatku dochodowego, gdyby mieszkał za kanałem La Manche. Ale pamiętajmy – Polska ma przecież niskie podatki, życie jest tutaj cudownie, a zdaniem naszego ambasadora na wyspach, coraz mniej Polaków emigruje do Wielkiej Brytanii, bo po co…

Przyjazne państwo – pomagać, nie utrudniać

Skoro tak wspaniale się u nas żyje, to dlaczego mieszkańcy kraju – który walczy z niskim przyrostem naturalnym – rodzą dzieci, ale na wyspach? Co więcej, dobrze tam prosperują, również jeśli chodzi o ich samopoczucie. Nawet jeśli wynajmują mieszkanie dzielone z innymi imigrantami, wielu z tych, którzy wyjechali, wreszcie może zaczerpnąć świeży oddech. I nie chodzi wcale o świeższe powietrze, bo w Londynie jest ono rekordowo brudne, jak podaje tvnmeteo.tvn24.pl.

Dlaczego więc wolą Wielką Brytanie? Polacy  chwalą sobie tamtejsze życie, bo bez nadmiernego wysiłku, tracenia czasu i nerwów zakłada się tam firmy. Państwo pomaga, zamiast utrudniać.

Źródła: finanse.wp.pl, bankier.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Myślacy człowiek liczy się z tym, że „dobrze już było”.

Jakby spojrzeć z pewnej perspektywy, to w tak krótkim czasie, tak wiele się zdarzyło że trudno ...

Archiwum